Sprawdzian Kompetencji Trzecioklasisty z Operonem

Ogólnopolski Sprawdzian Kompetencji Trzecioklasisty (OSKT) to coroczna akcja Operonu mająca na celu podsumowanie pierwszego etapu edukacji. OSKT jest przyjazny dziecku.  Sprawdzonymi i skutecznymi elementami terapeutycznymi zapewniającymi komfort psychiczny w trakcie testu są film z Bratkiem oraz bajka Bratka.

12 maja 2022 roku (czwartek) uczniowie klasy III przystąpili do Ogólnopolskiego Sprawdzianu Kompetencji Trzecioklasisty. Tegoroczny sprawdzian przygotowany przez Wydawnictwo Operon nosił tytuł „Przeprowadzka” i składał się z 3 części: polonistycznej, matematycznej i przyrodniczej.

Język polski (czas trwania 50 minut) to słuchanie ze zrozumieniem 15 minut oraz czytanie ze zrozumieniem 35 minut, matematyka (czas trwania 45 minut) oraz test z przyrody (czas trwania 20 minut). W części I – polonistycznej uczniowie mieli do rozwiązania 15 zadań  (8 zamkniętych i 7 otwartych), a w części matematycznej 14 zadań (7 zamkniętych i 7 otwartych).  Test z przyrody składał się z 8 zadań (1 zamknięte i 7 otwartych). Każda część była rozdzielona 15 minutową przerwą

W badaniu umiejętności w roku szkolnym 2021/2022 wzięło udział 12 uczniów z klasy trzeciej. Nasi trzecioklasiści poważnie podeszli do tego zadania, założyli galowy strój, losowali miejsca, napisali test, a teraz czekają na wyniki. Życzę sukcesów… na pewno będzie dobrze.

Sprawdzian kończy pierwszy etap edukacji, jest jego podsumowaniem i bazuje na ocenianiu kształtującym. Uczestnictwo umożliwia uczniom rzetelne sprawdzenie swojej wiedzy i mobilizuje do efektywnej nauki. Jest źródłem wiedzy o tym, które umiejętności uczniowie już dobrze opanowali, a nad którymi warto jeszcze popracować

Marzena Zasuń