Szkoła pamięta…

Uczniowie i nauczyciele naszej szkoły po raz kolejny wzięli udział w akcji Ministerstwa Edukacji i Nauki ,,Szkoła pamięta”.  Podobnie jak w ubiegłych latach nasi uczniowie  zaangażowali się w różnorodne działania w ramach tej akcji.

„Szkoła pamięta” to akcja odbywająca się w okresie, w którym w sposób szczególny wspominamy zarówno naszych bliskich, jak i tych, którzy zapisali się w historii Polski. Celem akcji jest zwrócenie uwagi młodych ludzi na potrzebę pielęgnowania pamięci nie tylko o bohaterach narodowych, ale także o tych lokalnych, którzy są związani z historią naszego regionu.

Uczniowie  klasy pierwszej obejrzeli film – Grób Nieznanego Żołnierza w Warszawie – historia i współczesność. Wysłuchali informacji o żołnierzach tam pochowanych. Wykonali znicze dla wszystkich poległych tam żołnierzy i tych, którzy zapisali  się w historii naszego kraj i społeczności lokalnej. Dzięki  podjętym  działaniom  dzieci mogły wyrazić swój szacunek dla życia i dokonań wszystkich tych, którzy odeszli, ale pozostają w naszej pamięci

Klasa druga i trzecia pod kierunkiem swoich wychowawców przygotowały gazetkę ścienną poświęconą wybranym postaciom ważnym dla historii Polski.

Uczniowie klasy piątej wraz z wychowawcą odwiedzili miejsca pamięci w Konopiskach: Golgotę Konopisk i Grób Nieznanego Żołnierza. Chwilą zadumy i zapaleniem symbolicznego znicza uczcili pamięć poległych w obronie ojczyzny w wojnie bolszewickiej i w drugiej wojnie światowej.

Uczennice klasy szóstej również zaangażowały się w akcję. Zofia Kuśmierz przygotowała prezentację multimedialną na temat pamiątek rodzinnych przekazywanych z pokolenia na pokolenie. Kamila Pyrkosz wykonała prace nawiązujące do polskiej tradycji świąt zadusznych.

W ramach akcji MEiN ,,Szkoła Pamięta” uczniowie klasy 7 wzięli udział w warsztatach ,, Historia Rększowic, mieszkańcy o których nie zapominamy”. Dzięki dostępnym w szkolnej bibliotece publikacjom Pani Barbary Herby, uczniowie poznali losy mieszkańców Rększowic, którzy walczyli o wolną, niepodległą Polskę.

Uczniowie klasy ósmej poznali historię największych cmentarzy w Częstochowie, w tym historię cmentarza żydowskiego, który powstał na podstawie zgody wydanej przez administrację Księstwa Warszawskiego w 1808 r. Wcześniej wyznawcy judaizmu z Częstochowy i okolic chowali swych zmarłych na cmentarzu w Janowie. Poznali  tradycje i obrzędy związane  ze Świętem Zmarłych w różnych kulturach i religiach. Na koniec zajęć uczniowie poznali historię lokalnego bohatera Wojciecha Korwin Szymanowskiego, uczestnika powstania styczniowego, którego mogiła znajduje się na cmentarzu parafialnym w Konopiskach.

Sybilla Hofman-Migdalska

Szkoła pamięta prezentacja