CodeWeek – Europejski Tydzień Kodowania w naszej szkole

CodeWeek, czyli Europejski Tydzień Kodowania w tym roku odbywał się w dniach 10–25 października. CodeWeek to społeczna inicjatywa, w ramach której europejskie państwa konkurują w liczbie zorganizowanych wydarzeń związanych z programowaniem.

Akcja odbywa się na terenie całej Europy i skierowana jest do  wszystkich tych, którzy są zainteresowani programowaniem lub dopiero chcą z nim rozpocząć swoją przygodę. Polscy uczniowie i nauczyciele rokrocznie wykazują duże zainteresowanie tą inicjatywą. Dwa lata temu Polska zajęła trzecie, a w ubiegłym roku – już drugie miejsce pod względem przeprowadzonych inicjatyw związanych z programowaniem.

W dniach 10 – 25 października przedszkolaki w naszym Zespole tworzyły własną grę planszową, układały zakodowane obrazki (na planszy i w wersji papierowej) oraz wzięli udział w zabawach z kodowaniem. Uczniowie klas I, II i III  bawili się w kodowanie na dywanie, kodowanie za pomocą maty, odszukiwali zakodowanych informacji, grają w sudoku, bingo i memory, a także zmierzyli się z kartami pracy ,,kodowanki”. Dzieci rozkodowały zakodowaną informację za pomocą generatora kodu, rozwiązały rebus na macie oraz za pomocą kart rebusowych. W pracowni komputerowej uczniowie pracowali na programie do kodowania Code.org oraz  Klikankowo.jimdofree.com. Uczniowie klas IV – VIII na lekcjach matematyki, przy użyciu Szachownicy Polibiusza  musieli odkryć zakodowany tekst, a następnie zakodować wskazany tekst. Zakodowane teksty były ściśle związane z matematyką.

Przedszkolaki i uczniowie naszej szkoły świetnie poradzili sobie z wszystkimi zadaniami. Za rok także planujemy wziąć udział w Europejskim CodeWeek.