Czytamy Sienkiewicza

W naszej szkole tradycją już stało się, że we wrześniu przyłączamy się do ogólnopolskiej akcji Narodowego Czytania.
    W tym roku nie było łatwo, bo sięgnęliśmy,tak jak cała Polska, po Quo vadis Henryka Sienkiewicza – „piękną, cudowną powieść o miłości, o upadającym imperium, ale przede wszystkim o sile wiary, która potrafi góry przenosić” – jak powiedział prezydent Andrzej Duda.

Aby łatwiej było zrozumieć Quo vadis, nasza młodzież przybliżyła treść lektury, przenosząc w czasy, kiedy w Rzymie panował Neron, z rozkazu którego ginęli chrześcijanie rozszarpywani na arenach przez dzikie zwierzęta. Po części wprowadzającej zasłuchaliśmy się we fragmenty lektury pięknie przeczytane przez naszych uczniów.
    Powieść Quo vadis była zwieńczeniem pracy literackiej pisarza. Sięgnął w niej do wspólnych korzeni kultury europejskiej: dorobku cywilizacji starożytnych i rodzącego się chrześcijaństwa. Po jej wydaniu autor otrzymał w 1905 roku Literacką Nagrodę Nobla.

Już teraz obiecujemy, że w następnym roku również nie zapomnimy o Narodowym Czytaniu!