Nasze szkolne NARODOWE CZYTANIE

W piątek, tj. 06.09.2013 r.w naszej szkole

włączyliśmy się w ogólnopolską akcję

publicznego czytania dzieł Aleksandra Fredry.

,,Narodowe czytanie” to zainicjowana w 2012 roku przez Prezydenta Bronisława Komorowskiego ogólnopolska akcja publicznego czytania największych polskich dzieł literackich. Czytanie zostało nazwane ,,narodowym”, aby podkreślić jego powszechny charakter. Podstawowym celem przedsięwzięcia jest popularyzowanie czytelnictwa, zwrócenie uwagi na potrzebę dbałości o polszczyznę oraz wzmocnienie poczucia wspólnej tożsamości.

Mając na uwadze te cele, uczniowie naszej szkoły najpierw zapoznali się  z życiorysem hrabiego Fredry, ,,polskiego Moliera”, który na swych rodaków spoglądał czasem z humorem, czasem z zadumą, potem czytali m. in. :Pawła i Gawła, Bajeczkę o osiołku, Koguta, Małpę w kąpieli, ale i fragmenty Zemsty.

Przy tej okazji dowiedzieliśmy się też, że niektóre przysłowia, złote myśli, używane dziś pochodzą od samego hrabiego Fredry: Niech się dzieje wola nieba, z nią się zawsze zgadzać trzeba, Jak ty komu, tak on tobie, Jak ci nie powiedzą żeś głupi, mądrym nie jesteś.

Już teraz czekamy na kolejny rok i na pewno włączymy się w ,,Narodowe Czytanie”.