Wyjazd do częstochowskich muzeów

20 października uczniowie klas IV-VI  wybrali się na wycieczkę do Częstochowy. Celem wyjazdu było zapoznanie uczniów z sylwetką Haliny Poświatowskiej- częstochowskiej poetki oraz poznanie dokonań papieża Jana Pawła II w ciekawy i oryginalny sposób.

    W Domu Poezji przy ulicy Jasnogórskiej przewodnikiem naszym był Pan Zbigniew Myga-sam brat poetki. Opowiedział nam wiele ciekawych historii z życia Haliny Poświatowskiej, pokazał niezwykle interesujący film, przybliżający sylwetkę poetki i wyjaśnił obecność dużej ilości…..kotów w muzem. Na koniec wpisaliśmy się do księgi pamiątkowej, dziękując za niesamowite wrażenia i przeżycia.

    Kolejnym punktem zwiedzania było Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II. I tu nas zaskoczyła wielkość i nowoczesność budynku. Ale to nie wszystko, kiedy weszliśmy do środka i ciemności obejrzeliśmy dwa krótkie filmy, nagle zauroczyło nas niekonwencjonalne oświetlenie  składające się z ponad trzydziestu ośmiu tysięcy punktów świetlnych. Podobno do prezentacji eksponatów wykorzystano najnowocześniejsze środki audiowizualne, mające na celu podniesienie atrakcyjności zwiedzania.
   ,,Utrwalenie wizerunku Jana Pawła II na monetach i medalach to sposób na uwiecznienie jego wielkiego dokonania w dziele pojednania ludzi na całym świecie oraz przekazania tej spuścizny przyszłym pokoleniom. Powstanie Muzeum w Częstochowie jest symboliczne i nawiązuje do wspaniałej tradycji pielgrzymowania, z jakiej Częstochowa słynie na całym świecie’’ – usłyszeliśmy od naszej pani przewodnik.
  Kultywowanie dziedzictwa naszego regionu, poznawanie historii, kształcenie szacunku dla historii narodu polskiego to założenia, które muszą towarzyszyć młodym ludziom, bo rozwijają ich wrażliwość patriotyczną.

   Mimo deszczowej pogody, wycieczka była udana i każdy znalazł dla siebie coś, co szczególnie zapadło w pamięć.