Prawa dziecka

Z okazji   Ogólnopolskiego Dnia Praw Dziecka, obchodzonego po raz trzeci w Polsce, w naszej w szkole została przygotowana krótka  inscenizacja o prawach, ale i obowiązkach dzieci.
   Uczniowie z klas V i VI przypomnieli prawa zawarte w Konwencji Praw Dziecka, która w Polsce obowiązuje od 1991r., a więc dopiero 25 lat.

Dzieci mają:

PRAWO DO ŻYCIA I ROZWOJU

PRAWO DO WYCHOWANIA W RODZINIE

PRAWO DO PRYWATNOŚCI
PRAWO DO WYPOWIEDZI
PRAWO DO NAUKI
PRAWO DO ŻYCIA BEZ PRZEMOCY
PRAWO DO POSZANOWANIA GODNOŚCI
PRAWO DO RÓWNEGO TRAKTOWANIA

W szkole mamy do czynienia nie z dzieckiem, ale  z uczniem. To ważne rozróżnienie, bo dziecko jest sobie dzieckiem w domu, dla rodziców,  a dla szkoły jest uczniem, czyli małym człowiekiem, który ma obowiązek uczyć się, przestrzegać regulaminu szkoły i słuchać nauczycieli.
    Jest oczywiste, że uczeń i nauczyciel nie mają równych praw.  Jest jednak faktem, że każdy z nich ma swoje prawa i należy ich przestrzegać  w codziennej szkolnej rzeczywistości.
   Chcemy, by lubić zaczął nas ktoś. Chcemy zmartwieniom powiedzieć – dość!   Szkoda, że tak niewielu ludzi na świecie słucha głosu dzieci– tak słowami wiersza twierdzili nasi uczniowie.

Dziś była taka okazja, by poprosić dorosłych, aby wysłuchali, zrozumieli i uwierzyli, że dzieci też potrafią myśleć rozsądnie i dbać o swoją przyszłość. Uczniowie podkreślali, że każdy człowiek, czy to dziecko czy dorosły, ma prawo do godnego życia –  w pokoju i spokoju, w miłości i  poczuciu bezpieczeństwa oraz to, że oprócz praw – ma także obowiązki wynikające z roli ucznia, dziecka  rodziców, Polaka i człowieka.