Pomoc psychologiczno-pedagogiczna

Zajęcia specjalistyczne w ZSP w Rększowicach

W naszej szkole udzielana jest pomoc psychologiczno-pedagogiczna dostosowana do indywidualnych potrzeb naszych uczniów w formie zajęć:

• Zajęcia korekcyjno-kompensacyjne- prowadzone są przez terapeutów pedagogicznych. Ich główny cel to korygowanie i wyrównywanie nieprawidłowości w rozwoju psychoruchowym dziecka jako jednej ze szczególnie ważnych przyczyn niepowodzeń edukacyjnych w przedszkolu lub szkole. Zajęcia skierowane są do dzieci wymagających indywidualnego podejścia, z deficytem uwagi oraz dla dzieci z dysleksją rozwojową, lub jej podejrzeniem (dysleksja, dysortografia, dysgrafia).  Polecane są również uczniom, którzy mają zaburzenia funkcji wzrokowych, słuchowych czy ruchowych.
  • Terapia logopedyczna- jej głównym zadaniem jest usprawnienie funkcji komunikacyjnej poprzez stopniowe korygowanie zakłóceń występujących podczas porozumiewania się. Zajęcia są dostosowane do indywidualnych potrzeb uczniów. Terapia logopedyczna opiera się między innymi na ćwiczeniach artykulacyjnych, oddechowych i fonacyjnych, poprawiających pracę aparatu mowy oraz kształtujących prawidłowy wzorzec fonetyczny głosek.
  • Terapia pedagogiczna- zajmuje się stymulowaniem ogólnego rozwoju w procesie uczenia się. Zadaniem terapii jest również łagodzenie zaburzeń emocjonalnych, będących efektem szkolnych niepowodzeń oraz utraconej w skutek tych niepowodzeń motywacji do nauki i obniżonej samooceny.
  • Zajęcia rewalidacyjne- to odrębne zajęcia organizowane dla uczniów posiadających orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego, wydane ze względu na niepełnosprawność. Ich charakter jest zawsze indywidualny dostosowany do niepełnosprawności danego ucznia.
  • Zajęcia z psychologiem- polegają na stymulowaniu rozwoju psychicznego dzieci przejawiających trudności w obszarze rozwojowym i edukacyjnym, poprzez ćwiczenia funkcji poznawczych, percepcyjnych, emocjonalnych oraz interpersonalnych.
  • Zajęcia dydaktyczno-wyrównawcze- celem tych zajęć jest wspieranie uczniów mających trudności w nauce. Są to zajęcia dla uczniów, którzy z różnych, czasem nieznanych przyczyn nie radzą sobie w zadowalający sposób z opanowaniem treści edukacyjnych wynikających z podstawy programowej.
  1. Powiatowa Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna

ZSP w Rększowicach współpracuje z Powiatową Poradnią Psychologiczno-Pedagogiczną w Częstochowie.

Dane Poradni:

Powiatowa Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna