Klub „GACEK” dla środowiska

Co zaplanowaliśmy a co zostało zrealizowane? To za nami oraz w trakcie:

–  Czy grzybiarze, to śmieciarze?

–  Woda- niebieskie złoto- jak oszczędzam

–  Ile wody „zużywa „ hamburger (ślad wodny)-

szanujmy żywność

–  Pamiętamy o naszych „braciach mniejszych”-

dokarmiamy, dbamy,  opiekujemy się

zwierzętami żyjącymi wolno oraz domowymi

We wrześniu pokazaliśmy naszej braci szkolnej jak nie należy zachowywać się w lesie. Kilka satyrycznych przedstawień „grzybiarzy- śmieciarzy” zyskało duży rozgłos. Przecież zwierzęta nie mogą uciekać z lasu, bo nagle zawitał tam człoooowiek! Później ludzie dziwią się, że te podchodzą pod jego dom szukając jedzenia. Dziwne? Wcale nie! Człowiek niszczy jedzenie zwierząt przekopując się przez runo leśne, niszcząc trawę i rośliny, nie mówiąc o pozostawianych śmieciach ( bo przecież w lesie musi coś zjeść- a opakowanie zostawia pod drzewem).

Kolejne działania związane są z szacunkiem do… wody. Wiemy , jak wodę oszczędzać ale szanować. No tak, szacunek dla wody obecnie przyjął bardzo rozbudowana formę. To nie tylko element naszych codziennych rytuałów higienicznych oraz posiłków. Woda= życie + Ziemia. Opracowaliśmy różnorodne hasła związane z wodą i szacunkiem do niej. Wykonaliśmy szereg haseł i umieściliśmy je na mini transparentach umieszczonych na szkolnym korytarzu.

Woda wiąże się ściśle z jedzeniem a jedzenie z chowem i hodowlą – ślad wodny- to kolejny etap wzbudzania szacunku dla wody.

Szanujmy żywność. Wiem co mam zjeść, kupuję tyle ile zjem, nie wyrzucam jedzenia, nie marnotrawię wykorzystanej do jego wyprodukowania wody.

Co przed nami

–  Smog- walka o czyste powietrze- Czy wiemy w

jaki sposób ogrzewamy nasze domy?

–  Co mam w szafie, czym mogę się podzielić –

walczymy z konsumpcjonizmem (może giełda

rzeczy zbędnych?)

–  Plastik czy szkło- opakowania wielokrotnego