Projekt edukacyjny „Jak komputery zmieniają świat”

We współczesnym świecie nikt już nie wyobraża sobie funkcjonowania bez komputera i dostępu do sieci internetowej. Technologia cyfrowa staje się powszechnie dostępnym medium i korzystają z niej coraz młodsi użytkownicy, nierzadko zbyt ufni wobec kolejnych nowoczesnych narzędzi. W dobie nauki zdalnej, gdy uczniowie zmuszeni są spędzać przed komputerem więcej czasu niż do tej pory, szczególnie zasadne wydaje się uwrażliwienie ich na zagrożenia i ryzyko związane z korzystaniem z Internetu. Z tego powodu uczniowie klasy trzeciej wzięli udział w projekcie edukacyjnym „Jak komputery zmieniają świat”.

Podczas kolejnych dni, w cyklu zajęć lekcyjnych dzieci:

1. poznawały sposoby wykorzystywania komputera
  2. wskazywały zalety i wady dostępu do sieci
  3. uczyły się zasad netykiety, czyli kulturalnego zachowania w Internecie
  4. nabierały umiejętności redagowania listów elektronicznych
  5. wskazywały sposoby na mądre wykorzystywanie czasu wolnego
  6. zdobywały wiedzę na temat zagrożeń czyhających w sieci oraz sposobów radzenia sobie z nimi

Realizując powyższe zagadnienia uczniowie przygotowywali się do świadomego, odpowiedzialnego i bezpiecznego funkcjonowania w wirtualnym świecie. Pomogły w tym nie tylko podręczniki szkolne, ale również prezentacje multimedialne, ćwiczenia warsztatowe oraz strona internetowa dla dzieci i młodzieży www.sieciaki.pl/sieciomisja.

Sylwia Kaczmarzyk