Tydzień dla Ziemi

Przed nami kolejne święto naszej planety, zwanej „błękitną”. 22 kwietnia  obchodzimy Światowy Dzień Ziemi. W tym czasie staramy się promować postawy proekologiczne w społeczeństwie. Uświadamiamy sobie i innym  jak kruchy jest ekosystem planety ludzi i co może się stać, jeśli nie zadbamy o nasz wspólny dom…

Wspólnie z uczniami klasy czwartej zastanawialiśmy się co możemy realnie zrobić dla naszej planety. Jak w tym trudnym pandemicznym czasie  pokazać, że nawet w najbliższej okolicy, pobliskim lesie czy nad lokalną rzeką jest miejsce do zmieniania świata i można to robić w prosty i bezpieczny sposób? Podczas całego tygodnia wspólnie z uczniami podejmujemy wyzwania, które są bardzo proste, możemy je realizować codziennie i dotyczą naszego codziennego życia:

• sprzątamy i segregujemy śmieci , nie wyrzucamy ich w przypadkowych miejscach i zwracamy uwagę innym aby tego nie robili
  • sprzątamy najbliższą okolicę, teren wokół domu, miejsca gdzie spędzamy wolny czas, las, dbamy aby było czysto i przyjemnie
  • oszczędzamy wodę podczas codziennych czynności higienicznych
  • oszczędzamy energię elektryczną, wyłączając urządzenia z których nie korzystamy
  • oszczędzamy papier, szanujemy swoje zeszyty i podręczniki
  • nie wkładamy gorących potraw do lodówki
  • zabieramy na zakupy torbę wielokrotnego użytku, nie korzystamy z plastikowych torebek
  • ograniczamy zakupy do rzeczy niezbędnych, zmniejszamy w ten sposób ilość wyrzucanych śmieci
  • kupujemy kosmetyki, które nie były testowane na zwierzętach
  • żyjemy w zgodzie z naturą tzn.” Nie szkodzimy ani jej ani sobie”
  • postępujemy uczciwie wobec ludzi i zwierząt, pomagamy innym i staramy się przewidywać konsekwencje swoich działań
  • Duże zmiany zaczynają się od małych rzeczy

Wszyscy jesteśmy odpowiedzialni za stan środowiska w którym żyjemy.

Joanna Ciuk

Coraz częściej zdajemy sobie sprawę, że jesteśmy- jako ludzie- najbardziej szkodzącymi Ziemi , mieszkańcami. Widzimy, jak działalność człowieka doprowadziła, przez lata niefrasobliwego korzystania z Jej dóbr do Jej dewastacji. Staramy się więc jak najmocniej dać sygnał, że o planecie Ziemia pamiętamy. Prace wykonane przez naszych uczniów mają przypomnieć jak piękną jest planetą, w jaki sposób jej szkodzimy i jak możemy jej pomóc. Nawet najmłodsi uczniowie starają się zachowywać zgodnie z zasadami prawdziwego ekologa, żyć zgodnie z przyrodą przestrzegając podstawowych zaleceń:
          Co moglibyśmy naszej planecie obiecać ? A, chociażby tylko to, że na przykład  :
1. nie będziemy dymić – kominy domów i fabryk,
2. nie będziemy śmiecić- logiczne,
3. nie będziemy niszczyć przyrody- ależ to proste,
4. będziemy ją chronić- ależ oczywiście,
5. wprowadzamy zasadę GOZ (Gospodarka Obiegu Zamkniętego)- bardzo mądrze,
6. prowadzimy gospodarstwa domowe na zasadzie równowagi- wybornie,
7. nie jesteśmy zwolennikami nadmiernego konsumpcjonizmu – wspaniale,
8. propagujemy produkty regionalne- unikamy transportu na duże odległości- nareszcie
9. i oczywiście wiele, wiele innych pomysłów.

Szanując siebie, szanujemy innych- szanując Ziemię pamiętamy o kolejnych pokoleniach- nie bądźmy egoistami
Beata Cierpiał