Lekcja z kalendarzem…

W lutym klasa trzecia rozpoczęła cykl zajęć pt. „Lekcja z kalendarzem..”. Lekcja oparta jest na interesującej narracji, która rozbudza wyobraźnię i rodzi mnóstwo skojarzeń, dzięki którym uczniowie łatwiej zapamiętają poszczególne porcje materiału. Dodatkowo jest to wspaniała okazja do wprowadzenia wielu ciekawych aktywności.

Z pomocą przychodzi… kalendarz oraz bogactwo dni i nietypowych świąt obchodzonych przez okrągły rok. Już samo słowo „święto” budzi w dzieciach pozytywne emocje, przez co lekcje oparte i opracowane wokół takiego dnia, zachęcają je do większej uważności, angażują, bawią i co najważniejsze – uczą.

Cykl zajęć rozpoczęliśmy od Światowego Dnia Kota. Uczniowie poznali historię kota, jego budowę, zwyczaje. Kot w literaturze stał się bohaterem licznych baśni, opowiadań i mitów np. dobrze znanej dzieciom baśni „Kot w butach”. Dzieci rozwiązywały krzyżówki, lepiły kota oraz odkodowały rysunek.

Następne zajęcia były organizowane z okazji Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego. Ustanowienie tego święta ma na celu przypomnienie wszystkim narodom, jak ważny jest szacunek do języka ojczystego i dbanie o jego przetrwanie. Uczniowie rozwiązywali rebusy, krzyżówki z hasłem. Ciekawe były formy poprawnej polszczyzny oraz ćwiczenia ortograficzne.

W ramach Międzynarodowego Dnia Matematyki organizowane są zajęcia, które mają na celu pokazanie, że matematyka jest ciekawa i że jest nierozłączną częścią naszego życia. Uczniowie poznali zasadę Eratostenesa, na wyznaczanie liczb pierwszych.

Uczniowie byli zaciekawieni i czekają  na kolejne zajęcia z tego cyklu.

Marzena Zasuń