Projekt „Ciekawscy trzecioklasiści. Dlaczego wszystkie pytania są dobre?”

We wrześniu bieżącego roku szkolnego uczniowie klasy 3 przystąpili do projektu „Ciekawscy trzecioklasiści. Dlaczego wszystkie pytania są dobre?” – organizowanego przez Uniwersytet Dzieci.

W ramach lekcji projektowych odbywały się zajęcia bazujące na Metodzie Pytań i Doświadczeń. Rozwijały one u uczniów naukowy sposób myślenia w oparciu o schemat badawczy: hipoteza – doświadczenia – wnioski.

Dzieci weszły w rolę naukowców. Definiowały problem, szukały jak najlepszych rozwiązań i samodzielnie wyciągały wnioski z uzyskanych wyników badań. Prowadzony przez uczniów proces badawczy był świetnym treningiem krytycznego myślenia. Dzięki niemu dzieci poznawały świat nie tylko w teorii, ale przede wszystkim przez doświadczenie.

Zrealizowane tematy w pierwszym półroczku roku szkolnego 2021/2023 to:

• Czy mogę ćwiczyć swoją uwagę?
  • Czy pamięć mózgu jest nieograniczona?
  • Co może być dziełem sztuki?
  • Dlaczego szkło nie przemaka?
  • Z czego składa się las?

Przed nami kolejne ciekawe tematy…

Aleksandra Kuzior