Wycieczka do Częstochowy

7 marca 2023 r. uczniowie klas IV – VIII  Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Rększowicach uczestniczyli w wycieczce do Częstochowy. W ramach wyjazdu odwiedziliśmy   Planetarium, Archikatedrę  Częstochowską, „Katolickie Radio Fiat”, stadion klubu sportowego ”Raków Częstochowa”.

Nasz pełen wrażeń dzień rozpoczęliśmy od miejsca, gdzie uczniowie mogli  podziwiać obrazy nieba i zjawisk astronomicznych w najnowocześniejszym w Polsce planetarium, działającym w ramach Instytutu Fizyki Akademii im. Jana Długosza. Sam budynek planetarium powstał w latach 1990-2000 a w 2005 roku udało się nabyć cyfrowy projektor Digistar III z planetarium Armagh w Irlandii Północnej. To bardzo nowoczesne urządzenie zostało wyprodukowane w Salt Lake City, w Stanach Zjednoczonych, przez firmę Evans & Sutherland Computer Corporation. Składa się ono z trzech komputerów, konsoli sterującej i projektora. Po jego zainstalowaniu Częstochowa znalazła się w gronie kilkudziesięciu miast na świecie, które dysponują tak wyrafinowanym planetarium! Częstochowskie planetarium zalicza się do obiektów kameralnych – jednorazowo trójwymiarowe obrazy może oglądać około 50 osób. Nasi uczniowie wzięli udział w pokazach „Cuda wszechświata”, który ukazuje m.in. formowanie galaktyk i wnętrza mgławic; oraz „Znaki na niebie” który tłumaczy chociażby skąd się wzięły znaki Zodiaku; Uczniowie obejrzeli także krótki materiał ekologiczny dotyczący zanieczyszczenia nieba sztucznym światłem.

Następnie udaliśmy się do „Katolickiego Radia Fiat”, gdzie przyjęto nas niezwykle milo i serdecznie. Mogliśmy z bliska zobaczyć pracę radiowców, zasiąść w fotelu w prawdziwym studiu nagrań i poprowadzić wywiad.

Po wizycie w radiu przyszedł czas na wizytę w Archikatedrze Częstochowskiej. Tutaj mogliśmy zejść do krypt gdzie znajdują się groby biskupów częstochowskich, a potem wejść na jedno z najwyższych miejsc, czyli na wieżę i podziwiać panoramę miasta.

Po krótkim odpoczynku pojechaliśmy na stadion sportowy klubu „Raków Częstochowa”. Widzieliśmy stadion, trybuny, boisko treningowe a także szatnię piłkarzy. Mogliśmy poczuć prawdziwą atmosferę meczową komentując zdobyte gole i skandując imiona i nazwiska swoich ulubionych piłkarzy. Nie obyło się także bez wizyty w sklepie klubowym, gdzie uczniowie zrobili wymarzone zakupy.

To był dzień pełen wrażeń i niezapomnianych chwil. Szczególne podziękowania składamy Księdzu Proboszczowi Sebastianowi Ciastkowi za pomoc w zorganizowaniu tego wspaniałego wyjazdu. Dziękuję także paniom : Sybili Hofman –Migdalskiej, Agacie Kijak, Alicji Kamińskiej i Beacie Ciuk za pomoc w sprawowaniu opieki nad uczniami.

Organizator wyjazdu

Joanna Ciuk