Święty Walenty – kim był?

Walentynki to coroczne bardzo miłe i wesołe święto przypadające 14 lutego. Jest to dzień szczególny, przypominający o obdarowywaniu miłością wszystkich ludzi. To święto zakochanych i zaprzyjaźnionych oraz ciekawy sposób na rozgrzanie serc w czasie zimy i wzmocnienie przyjaźni. Szczególny dzień, na który warto przygotować coś wyjątkowego. Z tej okazji Samorząd Uczniowski zorganizował „Pocztę Walentynkową”. Można było anonimowo – bądź nie – wysłać kartkę z miłymi i ciepłymi słowami skierowanymi do kochanej osoby bądź przyjaciela.

Uczniowie klasy I, postanowili odpowiedzieć na pytanie „Kim był Święty Walenty?”. Przy pomocy rozmaitych źródeł – Internet, Encyklopedia , Książki o Świętych, Filmy Edukacyjne– szukali odpowiedzi na postawione pytanie. Na zajęciach została przybliżona postać św. Walentego, który był lekarzem i duchownym, biskupem Nahars, dzisiejszego Terni pod Rzymem. Opiekował się chorymi na epilepsję i inne choroby nerwowe oraz udzielał potajemnie ślubu zakochanym. Legenda mówi, że św. Walenty pomagał osobom pragnącym zawrzeć małżeństwo wbrew edyktowi cesarza Klaudiusza II Gockiego. Na obrazach i w rzeźbie ukazywano go stojącego nad uzdrowionym dzieckiem lub grupą klęczących ludzi, z palmą męczeństwa i księgą w jednej ręce, z drugą ręką uniesioną w geście błogosławieństwa. Legenda głosi, że będąc osadzonym zakochał się w niewidomej córce strażnika, która odzyskała wzrok pod wpływem miłości. Cesarz dowiedział się o całej sytuacji i kazał zabić Walentego – został stracony 14 lutego 269 roku. Uznano go za świętego i patrona miłości. Dlatego data ta zapisała się na kartach historii i od tego dnia co roku 14 lutego obchodzone jest święto zakochanych. Na zakończenie zajęć uczniowie wykonali prace plastyczne przedstawiające św. Walentego jak i również kolorowe kartki walentynkowe z życzeniami.

Dzień świętego Walentego to święto, które pokazuje nam, jak bardzo ważną rzeczą w życiu człowieka jest posiadanie obok siebie drugiej osoby, która pomoże nam w każdej sytuacji.  Pamiętać należy jednak, aby o szacunku do drugiego człowieka i okazywaniu miłości bliskim pamiętać zawsze, nie tylko jeden dzień w roku.

Sylwia Koza4