„Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie”
/Jan Zamoyski/
Konstytucja 3 maja, uchwalona w 1791 roku, jest jednym z najważniejszych dokumentów w historii Polski. Była to pierwsza w Europie i druga na świecie, po amerykańskiej, nowoczesna ustawa zasadnicza. Konstytucja miała na celu wzmocnienie władzy państwowej, reformę ustroju i poprawę sytuacji społecznej, zwłaszcza poprzez ograniczenie liberum veto, wolnej elekcji i wprowadzenie trójpodziału władzy. Dokument ten symbolizuje dążenie Polaków do suwerenności i samodzielności w obliczu zagrożeń zewnętrznych. Choć jej postanowienia zostały szybko unieważnione przez rozbiory, pamięć o niej przetrwała jako inspiracja dla przyszłych pokoleń w walce o niepodległość i demokratyczne wartości…
30 kwietnia 2025r. odbyła się akademia, która przypomniała nam o tym ważnym wydarzeniu oraz wartościach, na których opiera się nasza wolność i tożsamość narodowa. Obowiązkiem nas wszystkich – i starszych i młodszych – jest codzienne pielęgnowanie pamięci o ludziach, którzy swoją pracą i zaangażowaniem w tamtych trudnych historycznie czasach spowodowali, że w sercach i umysłach Polaków nigdy nie zgasła iskra wolności i niepodległości. Efektem ich niestrudzonych wysiłków było w końcu odzyskanie przez Polskę niepodległości. To właśnie takie postawy, takie wydarzenia i tacy ludzie budują tożsamość narodową, która pozwala przetrwać każdy, nawet najtrudniejszy czas.
Akademia obfitowała we wzruszające wiersze nawiązujące do historii, ojczyzny oraz pieśni patriotyczne. Szczególnie wybrzmiały słowa ,, że będę zawsze kochał wszystkich, że się nie będę kłócił, że się będę dobrze uczył, że nie będę robił krzywdy nikomu”
Mamy nadzieję, że po obejrzeniu akademii słowo „patriotyzm” będzie się naszym uczniom kojarzyło z miłością do ojczyzny, codzienną, rzetelną nauką oraz pamięcią o doniosłych wydarzeniach z historii naszego kraju.
Dziękujemy wszystkim uczniom za ich zaangażowanie i wkład w przygotowanie tej wyjątkowej uroczystości. Święto Konstytucji 3 Maja to nie tylko czas na refleksję nad historią, ale także okazja do budowania wspólnoty i pielęgnowania naszych wartości narodowych.
Sybilla Hofman – Migdalska