Wiosną 1025 roku książę Bolesław, nazwany później Chrobrym, dopełnił aktu koronacji królewskiej, stając się w ten sposób pierwszym namaszczonym na króla władcą Polski. Żaden kronikarz nie podał daty dziennej ani miejsca tego wydarzenia. Na podstawie pośrednich danych z dużym prawdopodobieństwem można wskazać na datę 18 kwietnia 1025 roku i przypadającą tego dnia Wielkanoc. Miejscem koronacji prawdopodobnie była natomiast Archikatedra w Gnieźnie, związana z kultem świętego Wojciecha.
Symboliczny blask królewskiej korony towarzyszył księciu Bolesławowi już od ćwierć wieku, odkąd na Zjeździe Gnieźnieńskim w 1000 roku cesarz Otto III nałożył mu na głowę swój własny diadem. Podjęte wówczas starania o zgodę na koronację nie doszły wówczas do skutku – dążeniom przeszkodziła m.in. śmierć życzliwego Polsce cesarza Ottona III oraz konflikt z jego następcą Henrykiem II.
Koronacja z 1025 roku, czyniąca z monarchy pomazańca bożego, była aktem politycznym, a także manifestacją woli niepodległości i suwerenności młodego państwa polskiego. Polskę zaczęto odtąd określać i opisywać jako królestwo. W tym samym roku koronowano również Mieszka II, syna Bolesława I Chrobrego. Według ustaleń historyków miało to miejsce 25 grudnia, także w Gnieźnie. Kolejna koronacja potwierdziła trwałość i niepodległość państwa polskiego.
24 lipca 2024 roku Sejmu RP podjął uchwałę w sprawie ustanowienia roku 2025 Rokiem Milenium Koronacji Dwóch Pierwszych Królów Polski w Gnieźnie.
Nasza społeczność szkolna również włączyła się w obchody 1000 lecia Królestwa Polskiego. Uczniowie klas I – VIII uczestniczyli w konkursie plastycznym przygotowując przepiękne, kreatywne prace przedstawiające Bolesława Chrobrego. Grupy przedszkolne wykonały wspaniałe korony dla pierwszego króla Polski.
Rozstrzygnięcie konkursu:
I miejsce klasa VI
II miejsce klasa IV
III miejsce klasa V
Grupy przedszkolne zajęły ex aequo I miejsce
Wszystkim klasom i przedszkolakom serdecznie gratulujemy pomysłowości i zaangażowania.
Sybilla Hofman – Migdalska