Wycieczka do Tarnowskich Gór

18 września uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w wycieczce do Kopalni Srebra i Sztolni Czarnego Pstrąga w Tarnowskich Górach.
W czasie niezwykłej wędrówki w podziemiach kopalni ,uczniowie oglądali pochodzące z XVIII i XIX w. przodki górnicze, dawne stanowiska pracy i narzędzia, blisko 300-metrowy fragment trasy pokonywali łodzią. Dzięki udźwiękowieniu podziemnej trasy uczniowie mogli usłyszeć autentyczne odgłosy ciężkiej pracy gwarków, efekty zawału kopalnianego, jadących wózków i robót strzałowych.

W budynku nadszybia Kopalni Srebra oglądali multimedialną wystawę (otwarta 20 kwietnia 2012 roku), na której prezentowane są treści związane z historią, geologią, technikami wydobycia i odwadniania tarnogórskich podziemi. Mogli tam obejrzeć m.in. dawne narzędzia, płuczkę, lampy używane pod ziemią, kubły do wydobywania urobku, a także górniczą przenośną toaletę. Mogli także zobaczyć maszynę parową , pierwszą na Górnym Śląsku, zainstalowaną na obecnych terenach miasta w 1788 roku.
Po zwiedzeniu kopalni udaliśmy się do Sztolni Czarnego Pstrąga.
Zwiedzanie obiektu rozpoczęło się od zejścia krętymi schodami do podziemnej przystani znajdującej się w szybach „Ewa” lub „Sylwester” . Kilkadziesiąt metrów pod ziemią uczniowie wsiedli do łodzi i przy świetle lamp przepłynęli odcinek 600 m – do 2018 roku najdłuższy w Polsce podziemny przepływ łodziami. Podczas przepływu mogli obserwować niewielkie, tworzące się współcześnie stalaktyty i oryginalne partie chodnika sztolniowego wykutego w skale dolomitowej. Wycieczka była wspaniałą lekcją historii i przyrody.

Joanna Ciuk