Rozpoczynamy koncertowy cykl wyjazdów

Dnia 19 września 2019r. dzieci ze starszej grupy przedszkolnej oraz uczniowie klas I-III wraz z wychowawczyniami wybrali się do Filharmonii Częstochowskiej im. Bronisława Hubermana na audycję muzyczną pod hasłem: „Co słychać w filharmonii? Czas w muzyce”. Tym samym dzieci rozpoczęły koncertowy cykl wyjazdów, który potrwa cały rok szkolny.

Audycje dla dzieci są przygotowywane i wykonywane przez wysokiej klasy profesjonalistów. Dostosowane do możliwości percepcyjnych słuchaczy, zróżnicowane pod względem tematycznym, umożliwiają poznanie i usłyszenie niemal wszystkich instrumentów wchodzących w skład orkiestry symfonicznej. 45-minutowe koncerty edukacyjne odbywają się w Sali Kameralnej Filharmonii Częstochowskiej. Audycje przygotowuje i prowadzi Małgorzata Starczewska-Owczarek.
           W czasie trwania tej audycji dzieci zostały zapoznane z budową i brzmieniem fletu prostego i poprzecznego. Pięknie brzmiała gitara klasyczna. Najwięcej wrażeń dostarczył dzieciom dźwięk klarnetu przypominający śmiech. Pani Małgosia pokazała dzieciom jak wyglądała Warszawa w czasach Canaletta a później Warszawę w czasie drugiej wojny światowej i współczesną piękną i nowoczesną. Mali słuchacze chętnie odpowiadali na pytania prowadzącej koncert. Była to dla uczestników wspaniała lekcja muzyki, jak i dobra zabawa.

„Muzyka to jedna z dziedzin sztuk pięknych, która wpływa na psychikę dziecka. Zwiększa jego możliwości twórcze, zdolność uczenia się oraz
wzmaga umiejętność koncentracji. Niektóre rytmy muzyczne pomagają odprężyć ciało, uspokoić oddech i osiągnąć stan odprężonej świadomości, niezwykle korzystny dla przyswajania nowych wiadomości. Zatem warto przyzwyczajać maluchy do słuchania muzyki klasycznej od najmłodszych lat.

Marzena Zasuń