Projekt KROKUS

Nasza szkoła po raz kolejny brała udział w międzynarodowym Projekcie KROKUS. Program ten został zapoczątkowany w 2005 roku przez Irlandzkie Towarzystwo Edukacji o Holokauście. Obecnie jest realizowany w dziewięciu krajach Europy. Są to: Austria, Bułgaria, Chorwacja, Czechy, Grecja, Irlandia, Malta, Polski i Wielka Brytania.

W ramach projektu szkoły otrzymują cebulki żółtych krokusów. Cebulki zasadzone przez uczniów jesienią, zakwitają z końcem zimy. Kwiaty mają przede wszystkim przypominać miliony dzieci żydowskich oraz tysiące dzieci innych narodowości zamordowanych w czasie II wojny światowej i Holokaustu. Ich kwitnienie może mieć również inny symboliczny wymiar – krokusy, które przetrwały w ziemi zimę, rozkwitają jako jedne z pierwszych kwiatów, przynosząc nadzieję nadchodzącej wiosny. Kolor kwiatów przypomina żółte gwiazdy Dawida, które Żydzi zmuszeni byli nosić w wielu okupowanych przez nazistowskie Niemcy krajach. Na terenie okupowanej Polski Żydom nakazano nosić białe opaski z niebieską gwiazdą Dawida. Gwiazda Dawida na ubraniu miała ich napiętnować, upokorzyć, doprowadzić do izolacji od reszty społeczeństwa.

Projekt KROKUS pozwala na zapoznanie uczniów z tematyką Holokaustu, a także na rozbudzenie w nich świadomości niebezpieczeństw wiążących się z dyskryminacją, uprzedzeniami i nietolerancją.
      Uczniowie poznają znaczenie tolerancji i szacunku wobec wszystkich ludzi niezależnie od ich pochodzenia etnicznego, niepełnosprawności lub wyznania.

Sybilla Hofman – Migdalska