„Grają, bo drgają”

Dnia 20 listopada 2019r. dzieci ze starszej grupy przedszkolnej oraz uczniowie klas I-III wraz z wychowawczyniami wybrali się do Filharmonii Częstochowskiej im. Bronisława Hubermana na kolejną audycję muzyczną pod hasłem: „Grają bo drgają”. Był to drugi wyjazd z zaplanowanych na ten rok szkolny. Tak jak ostatnio i tym razem do wspaniałej przygody zaprosiła nas Pani Małgorzata Starczewska – Owczarek, która poprowadziła dla nas to wspaniałe spotkanie.

W czasie trwania tej audycji dzieci zostały zapoznane z budową i brzmieniem trzech instrumentów ; oboju, fagotu i klarnetu. Mogliśmy wysłuchać utwory zagrane na tych wspaniałych instrumentach, wszystkim muzykom towarzyszył akompaniament fortepianu za którym usiadł Pan Andrzej Kloś. Jako pierwszy usłyszeliśmy obój, na którym zagrał dla nas Pan Wojciech Pompka z utworem ze ścieżki muzycznej z filmu „Misja” – Ennio Morricone. Na fagocie zagrał Pan Piotr Otręba z utworem część z koncertu B-dur Wolfganga Amedeusza Mozarta. I tym razem nie mogło zabraknąć Pana Roberta Gudaja, który zagrał dla nas na klarnecie i uczył dzieci swymi utworami śmiechu. Ostatnim punktem było zagarnie przez Trio Filharmoników Częstochowskich takich utworów jak; ” Dwie części Divertimento” Wolfganga Amadeusza Mozarta oraz „Eine kleine Nachtmusik” Wolfganaga Amadeusza Mozarta.
           Pani Małgosia pokazała dzieciom jak wyglądają stroiki do instrumentów, które mogliśmy usłyszeć oraz zadawała wiele pytań i zagadek związanych z tą audycją. Mali słuchacze chętnie odpowiadali na pytania prowadzącej koncert. Była to dla uczestników wspaniała lekcja muzyki, jak i dobra zabawa.

Z niecierpliwością czekamy na kolejną wizytę w Filharmonii Częstochowskiej głodni nowych doznań i wrażeń.
                                                                                                                                                                                                                                                                                                  Sylwia Koza