Eko Warsztaty Caritas

„A jesteśmy wezwani, aby być narzędziami Boga Ojca, żeby nasza planeta była tym, co On wymarzył, stwarzając ją, i by odpowiadała na Jego projekt pokoju, piękna i pełni.”
                                    /papież Franciszek/

W poniedziałek, 24 lutego trzy wolontariuszki ze Szkolnego Koła Caritas wraz z opiekunem uczestniczyły w Eko Warsztatach zorganizowanych przez Caritas Archidiecezji Często-chowskiej w Centrum Duchowości „Święta Puszcza” w Olsztynie.

Spotkanie miało charakter formacyjno – szkoleniowy, jego głównym założeniem było przybliżenie dzieciom i młodzieży idei encykliki papieża Franciszka „Laudato Si”, podniesienie świadomości i kształtowanie postaw ekologicznych oraz praktyczne pokazanie, w jaki sposób dbać o naszą planetę.

Uczestnicy spotkania wysłuchali prelekcji zaproszonych gości – p. A. Michalskiego – Zastępcy Prezesa Zarządu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz p. A. Wojciechowskiego – Dyrektora Regionalnego Lasów Państwowych w Katowicach.  W dalszej części spotkania młodzież podzielona na 4 grupy uczestniczyła w Eko – warsztatach w terenie prowadzonych przez leśników z nadleśnictw: Herby, Koszęcin, Złoty Potok i Gidle. Po warsztatach miało miejsce spotkanie z animatorem diecezjalnym programu „Laudato Si” – br. Kordianem Szwarcem, który zapoznał młodych z projektem Mobilnej Ambasady „Laudato Si”.  Mobilna Ambasada Laudato Si z graficznym przesłaniem papieża Franciszka przemierza kilometry polskich dróg, by wzywać do ekologicznego nawrócenia.
          Uczestnicy warsztatów rozjechali się z dużą dawką inspiracji i zapału do działania na rzecz wspólnego dobra, jakim jest środowisko naturalne.

Katarzyna Stajner