Akademia Bezpiecznego Puchatka

Powiększ obraz

          W pierwszym semestrze roku szkolnego 2019/2020 wszyscy uczniowie klasy pierwszej Szkoły Podstawowej im. Tadeusza Kościuszki w Rększowicach realizowali XI edycję programu edukacyjnego „Akademia Bezpiecznego Puchatka” organizowanego przez markę Puchatek we współpracy z Biurem Prewencji oraz Biurem Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji. Patronem Honorowym akcji jest Komendant Główny Policji.

          Głównym celem programu było wdrożenie uczniów klasy pierwszej do przestrzegania bezpieczeństwa dzieci w czterech sferach: na drodze, w domu, w szkole oraz w Internecie. Dzieci uczestniczyły w zajęciach dotyczących bezpieczeństwa, realizowanych w oparciu o starannie opracowane materiały edukacyjne. Materiały wzbogacone zostały również o tematykę z zakresu udzielania pierwszej pomocy.
          Kubuś Puchatek „uczył” dzieci, jak zgodnie z prawem poruszać się po drodze, jak przechodzić jezdnię, jeździć na rowerze oraz bezpiecznie i zdrowo odpoczywać w czasie wolnym od zajęć edukacyjnych. „Przypomniał” o konieczności noszenia odblasków, by być widocznym na drodze. „Poruszył” też zagadnienia dotyczące rozsądnego i bezpiecznego korzystania z Internetu.
         Dodatkowo „Akademia Bezpiecznego Puchatka” jest rozbudowana o materiały związane z przydatną dla maluchów tematyką efektywnego zapamiętywania, treningu koncentracji, nauki selekcji informacji i rozwijania kreatywności.
          Został przeprowadzony Wielki Test Bezpieczeństwa. To była doskonała okazja, by utrwalić wiadomości zdobyte w szkole w ramach programu Akademia Bezpiecznego Puchatka, dotyczące tego jak unikać zagrożeń podczas drogi do szkoły, w szkole, w domu i w Internecie.
          Puchatek przygotował 10 pytań w formie pisemnej, jak i obrazkowej. Do każdego pytania podane są trzy odpowiedzi, z których tylko jedna jest prawidłowa. Wybraną odpowiedź trzeba było zaznaczyć, klikając myszką w odpowiedni obrazek. Po zakończeniu Testu każdy z uczestników otrzymał informację, ile poprawnych odpowiedzi wybrał. Jeżeli Uczeń popełnił błąd mógł wrócić do tego pytania i poprawić swoją odpowiedź. Test był przyjemnym przypomnieniem najważniejszych zasad bezpieczeństwa.
          W wyniku podjętych działań otrzymamy Certyfikat potwierdzający zaszczytny tytuł przynależności do „Akademii Bezpiecznego Puchatka”, a realizacja zadań wynikających z programu pozytywnie wpłynęła na poprawę bezpieczeństwa uczniów w naszej szkole. To największa tego typu inicjatywa w Polsce, podczas której na tak szeroką skalę sprawdzana jest wiedza dzieci na temat bezpieczeństwa.

Marzena Zasuń