Domki dla ptaków

W otoczeniu budynku Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Rększowicach pojawiły się nowe budki lęgowe dla ptaków. Wspierają one osiągnięcie naszego celu edukacyjnego, polegającego na upowszechnieniu wśród grona głównych adresatów akcji (dzieci i młodzieży szkolnej) idei czynnej ochrony ptaków przez wykonywanie i wywieszanie budek lęgowych. Obecność budek lęgowych wzbudzi zainteresowanie dzieci życiem ptaków, nauczą się one podstawowych zasad obowiązujących dobrego obserwatora ptaków oraz nauczą się rozpoznawać głosy niektórych gatunków ptaków.

Uzupełnienie krajobrazu w brakujące miejsca lęgowe dla ptaków pozwoli poprawić kondycję populacji poszczególnych gatunków, a w przypadku gatunków których liczebność spada z powodu braku odpowiednich miejsc lęgowych, akcja ta może przynieść konkretny pozytywny efekt przeciwdziałania temu procesowi. Zwiększenie liczebności dziuplaków może spowodować wzmożenie procesów bioregulacyjnych, których pozytywny wpływ obejmuje także ekonomiczny interes człowieka (zmniejszanie liczby szkodników upraw). Akcja nasza ma uwrażliwić na piękno przyrody. Pozwolić odczuć piękno świata, może przynieść zrozumienie, że świat otaczający człowieka jest o wiele bogatszy niż ten w którym realizują się ludzkie potrzeby i że jest także potrzeba istnienia pozaludzkiego świata przyrody, nawet, jeśliby jego istnienie nie przekładało się na wymierną dla człowieka korzyść.

Serdecznie dziękujemy za montaż nowych budek lęgowych na drzewach otaczających budynek przedszkola i szkoły Druhom Strażakom z OSP Rększowice Markowi Cierniakowi, Adamowi Turosowi, Jackowi Dawczykowi i Kamilowi Eljasińskiemu.