Akcja WIRUSOOCHRONA

Każdego roku, w okresie jesienno-zimowym rejestruje się wzrost zachorowań na choroby przenoszone drogą kropelkową – choroby wirusowe i bakteryjne. W ostatnim czasie, kiedy społeczeństwo zmaga się z epidemią koronawirusa szczególną uwagę należy zwrócić na rolę higieny w profilaktyce chorób zakaźnych oraz na podnoszenie świadomości w zakresie podstawowych czynności higienicznych związanych z zabezpieczeniem przed zarażeniem, postępowaniem w przypadku zachorowania, jak również zmniejszeniem ryzyka powikłań.

W ramach realizowanej na terenie województwa śląskiego akcji informacyjno – edukacyjnej pt. „WIRUSOOCHRONA” najmłodsi uczniowie z klas I-III uczestniczyli w niezwykle ciekawych lekcjach…

Podczas zajęć:

• wzbogacali swoją wiedzę z dziedziny zdrowia i higieny,
  • wykształcali prawidłowe postawy prozdrowotne,
  • nabywali  określone umiejętności,
  • oraz przyswajali  prawidłowe przyzwyczajenia i nawyki higieniczno-zdrowotne

Uczniowie podczas zajęć prowadzonych przez wychowawców uczestniczyli w pogadance na temat czynności higienicznych, które ograniczają zachorowania i pomagają utrzymać ciało w zdrowiu, tworzyli mapy myśli, układali i zapisywali porady z rozsypanek wyrazowych, wykonywali plakaty promujące nawyki higieniczne:

• w formie papierowej – praca w parach
  • w formie cyfrowej – korzystając z poznanych narzędzi Worda i Painta

Poprzez wykonanie doświadczenia Magiczny palec, dzieci dowiedziały się, dlaczego detergenty, mydła, szampony, płyny do naczyń ułatwiają usuwanie brudu i ich użycie gwarantuje skuteczniejsze mycie rąk niż samą wodą. Poszerzyli swoją wiedzę o zjawiska fizyczne, bawiąc się i eksperymentując z wodą, poznając jej właściwości.

Realizowana w 2021 roku na terenie woj. śląskiego akcja informacyjno-edukacyjna pt. „Wirusoochrona” powstała ze względu na obecną sytuację epidemiologiczną w Polsce i znaczącą rolę higieny jako podstawowego środka zapobiegania przenoszenia się wirusów (ze szczególnym zwróceniem uwagi na koronawirusa i grypę). Zwrócenie szczególnej uwagi na przestrzeganie zasad higieny osobistej oraz wdrożenie odpowiednich działań profilaktycznych pozwoli na ograniczenie zachorowań wśród dzieci i przenoszenia wirusów na członków rodzin.

Tematyka zajęć spotkała się ze sporym zainteresowaniem uczniów. Dzieci chętnie i bardzo aktywnie brały udział w akcji. Wykazały się też dużą wiedzą w zakresie czynności higienicznych ograniczających zachorowania.

Joanna Ciuk