Być jak Ignacy

Klasa 1 rozpoczyna przedostatni etap programu „Być jak Ignacy”. Po ENERGII i EKOLOGII przyszedł czas na TRANSPORT. Podczas czterech lekcji uczniowie będą zastanawiać się nad przyszłością transportu oraz wyglądem i sposobem funkcjonowania miast. Pierwsza lekcja już za nami…  Dzieci poznały między innymi postać Ernesta Malinowskiego. To inżynier, który zaprojektował w XIX wieku Centralną Kolej Transandyjską w Peru.

W kraju Ameryki Południowej znajduje się wiele wysokich gór, dlatego zadanie okazało się szczególnie trudne, jak na tamte czasy. Polak w swoim projekcie wykorzystał sieć mostów, tuneli i wiaduktów. Jego pomysł został skrytykowany przez wielu ekspertów, mimo to kolej powstała i z powodzeniem umożliwiła transport surowców w głąb kraju.

Aleksandra Kuzior