Z ekologią za pan brat

„Wpatrz się głęboko, głęboko w przyrodę, a wtedy wszystko lepiej zrozumiesz…”

Albert Einstein

W tygodniu związanym z obchodami Święta Ziemi, uczniowie klasy trzeciej rozpoczęli cykl zajęć poświęconych ekologii. Ich głównym celem było popularyzowanie wiedzy przyrodniczej oraz budzenie szacunku wobec natury.

Punktem wyjścia stało się wyjaśnienie samego pojęcia „ekologia”. Dzieci dowiedziały się czym zajmuje się ta dziedzina nauki i co jest przedmiotem jej badań. Ponadto poznawały różne środowiska przyrodnicze oraz wybrane rośliny i zwierzęta tam zamieszkujące. Podejmując różnorodne aktywności, ubogacały swoją wiedzę i równocześnie uwrażliwiały serca na piękno natury. Przy okazji uświadamiały sobie, że są jej częścią  i cokolwiek uczynią  Ziemi, uczynią samym sobie.

Podejmowana tematyka stała się dla uczniów inspiracją do podjęcia większej dbałości o najbliższe otoczenie. Przyczyniła się również do rozwijania zainteresowań przyrodniczych i zaowocowała pięknymi pracami plastyczno –technicznymi oraz  plakatami wykonywanymi w programie Paint.

„Ziemio nasza, Ziemio miła
Tyś nas wszystkich wykarmiła,
Twe powietrze, lasy, wody,
To największa Twa uroda.