Akcja ŻONKILE

Powiększ obraz

             19 kwietnia 2021 roku przypada 78 rocznica Powstania w Getcie Warszawskim. Dzień ten obchodzony jest również jako Dzień Pamięci o Holokauście i zbrodniach przeciwko ludzkości. Szkoła w Rększowicach aktywnie uczestniczyła w akcji społeczno – edukacyjnej ,,Żonkile”.

            Na zajęciach uczniowie przypomnieli sobie losy narodu żydowskiego na ziemiach polskich a szczególnie szykany wobec Żydów przed i w trakcie II wojny światowej. Żydzi zostali zmuszeni do noszenia na lewym ramieniu niebieskiej gwiazdy Dawida.  Niemcy w 1940 roku w otoczonym murem getcie zamknęli prawie pół miliona Żydów z Warszawy i okolic. Tam umierali wskutek głodu, chorób, niewolniczej pracy i egzekucji. Dwa lata później Niemcy rozpoczęli akcję likwidacji, a 19 kwietnia 1943 roku dwa tysiące żołnierzy wkroczyło do getta. Nie spodziewali się, że napotkają opór ze strony kilkuset młodych ludzi, którzy stanęli do walki. Powstanie trwało miesiąc, ale bohaterstwo i odwaga uczestników podziwiane są do dziś.

            Uczniowie na zajęciach zobaczyli dwa filmy w których w przystępny  sposób, dowiedzieli się jak ważne w obliczu zagrożenia jest wzajemne wsparcie.

            Film „Będę pisać” opowiada historię dwójki żydowskich nastolatków. Ich losy poznaje współczesna dziewczyna z Muranowa, której telefon nawiedza duch z przeszłości. Wspólnie z nią przenosimy się do dawnej Warszawy. Obserwujemy codzienne życie bohaterów przed wojną i po jej wybuchu. Jesteśmy świadkami utworzenia getta, przygotowań do powstania i w końcu jego wybuchu. Śledząc historię bohaterów, poznajemy ich sposoby na przetrwanie. To historia, która się nie wydarzyła, ale… mogła się wydarzyć setki razy.

            Film „Muranów – Dzielnica Północna” to opowieść o żydowskiej historii dzielnicy Muranów w Warszawie. Narratorka Ala, młoda warszawska Żydówka, zabiera widzów w multimedialną podróż po różnych miejscach Muranowa i opowiada najważniejsze historie z nim związane z okresu ostatnich stuleci. Film jest zrealizowany w stylistyce youtuberskiej i zawiera animacje oraz archiwalne filmy i fotografie.

 

            Zajęcia zachęciły uczniów do refleksji nad ciemną stroną natury ludzkiej oraz negatywnymi skutkami działania człowieka: wojnami i ludobójstwem. Nie tylko szukano odpowiedzi na pytania: „co, jak i dlaczego?”, ale przede wszystkim „co mogę zrobić, aby to się już nigdy nie powtórzyło?

            Podczas zajęć nauczyciel wyjaśnił  dlaczego żonkile są symbolem pamięci o powstaniu? Jednym z ocalałych z getta był Marek Edelman, ostatni dowódca ŻOB. 19 kwietnia, w rocznicę powstania, składał bukiet żółtych kwiatów pod Pomnikiem Bohaterów Getta na Muranowie. Żonkil stał się symbolem szacunku i pamięci o powstaniu. Organizowana przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN akcja ma na celu rozpowszechnianie tego symbolu oraz szerzenie wiedzy na temat samego powstania.

                                                                                                                                     Sybila Hofman-Migdalska