Światowy Dzień Matematyki

W marcu każdego roku obchodzimy Światowy Dzień Matematyki i Liczby Pi.

Obchody tych dni rozpoczęły się w naszej szkole 14 marca. W tym dniu uczniowie z klas 4 – 8 mieli okazję przekonać się, że ,,Matematyka to jakiś Kosmos”. Rozwiązywali zadania ze strony Stowarzyszenia Doskonalenia i Rozwoju 4improve, które w tym roku zorganizowało Dzień Matematyki pod patronatem Polskiej Agencji Kosmicznej.

Uczniowie mieli okazję poszerzyć swoją wiedzę na temat Kosmosu. Obliczali łączny czas podróży kosmicznej astronomów z Ziemi na Księżyc, dowiedzieli się co to jest rok świetlny, jaka jest odległość od Księżyca do Ziemi, czym zajmuje się teleskop Webba. Pozyskali informacje na temat Gwiazdy Polarnej, komet, czarnych dziur, czy pyłu gwiezdnego.

Kolejnym etapem obchodów Dnia Matematyki był udział w Międzynarodowym Konkursie ,,Kangur Matematyczny”.  Aktualnie oczekujemy na wyniki konkursu.

Uczniowie z klas 4 – 8 mieli okazję pochwalić się swoimi zdolnościami plastycznymi i literackimi w konkursie na plakat związany z promocją matematyki. Piękne prace wykonały uczennice: Ewa Stadler z klasy 4 i Zofia Kuśmierz z klasy 5.

Podsumowaniem obchodów tegorocznego Dnia Matematyki był konkurs matematyczny przeprowadzony Pierwszego Dnia Wiosny. W konkursie brali udział wszyscy uczniowie z klas 4 – 7, a zwycięzcami zostali: Zuzanna Sokołowska kl. 4, Wiktor Henkiel kl. 5, Julia Brzeska kl. 6 i Marietta Rafalik kl. 7. Podczas konkursu uczniowie z klasy 6 ,,wyrapowali” piosenkę o liczbie Pi, a Zosia Kuśnierz i Ewa Stadler zaprezentowały własne wiersze o matematyce, które możecie przeczytać poniżej.

Wiosna, lato, jesień, czy zima

Matematyka w życiu

Zawsze się przyda

/Ewa  Stadler/

Lubię matematykę, bo mi w życiu pomaga.

I radzę sobie, jeśli coś obliczeń wymaga!

Dzięki niej wiem która jest godzina

I czy wystarczy mi kasy do kina.

O której wstać mam, by się nie spóźnić.

I jak ceny wysokie od niskich odróżnić!

Umiem obliczyć ułamki, pola i obwody,

A to dopiero początek tej z matmą przygody.

/Zofia Kuśmierz/

Beata Ciuk