Projekt „Książka moim przyjacielem”

„Nikt nie rodzi się czytelnikiem, czytelnika trzeba wychować”

We współczesnym świecie książka stanowi zaledwie jeden z wielu środków umożliwiających człowiekowi kontakt z kulturą, a piękna i wartościowa literatura dziecięca coraz częściej ginie w zalewie filmów i gier komputerowych. Zrealizowany w marcu br. projekt edukacyjny „Książka moim przyjacielem” miał zachęcić uczniów klasy pierwszej do pogłębienia ich kontaktu z książkami.

Klasowy projekt obejmował realizację następujących zadań:

1. prezentacja rodzajów książek znajdujących się w księgozbiorze dla najmłodszych czytelników
  2. zabawy, ćwiczenia i zagadki oparte na znanych dzieciom bajkach
  3. projektowanie okładki do ulubionej książki
  4. nauka zapisywania tytułów
  5. zaznajomienie się z zasadami korzystania z biblioteki i jej zasobów
  6. tworzenie praktycznej zakładki do książki z wykorzystaniem różnorodnych środków plastycznych
  7. zapoznanie z postacią Jana Brzechwy oraz jego wybranymi utworami
  8. projektowanie „Korony dla książki” i przekazanie jej jako dekoracji do biblioteki szkolnej

Zwieńczeniem projektu stało się Uroczyste pasowanie na czytelnika, czyli oficjalne przyjęcie uczniów do grona użytkowników biblioteki szkolnej, które miało miejsce dnia 16 marca 2022r. Przed złożeniem przyrzeczenia dzieci wzięły udział w lekcji bibliotecznej przeprowadzonej przez panią Katarzynę Stajner i z powagą przyrzekły, że będą kochać i szanować książki, korzystać z ich mądrości i sumiennie wypełniać obowiązki czytelnika. Na zakończenie spotkania pierwszoklasiści otrzymali pamiątkowe dyplomy i piękne kolorowe zakładki do książek.

Sylwia Kaczmarzyk