Tydzień Patrona Szkoły

Powiększ obraz

        „O Kościuszko, piękny wzorze,

        Jako ojczyznę miłować!

        W każdej życia swego porze,

        Pragniemy cię naśladować…“

            /z piosenki Jana Czeczota/

 W marcu wszyscy uczniowie naszej szkoły zaangażowali się w różnorodne działania w ramach Tygodnia Patrona Szkoły.

          Na lekcjach historii uczniowie mieli okazję  przekonać się, że Kościuszko człowiekiem wielkich czynów nie stał się z dnia na dzień. Wytrwale dążył do celu, sumiennie wywiązywał się ze swoich obowiązków, stawiał czoła przeciwnościom losu i rzetelnie zapracował na szacunek i uznanie. Popularność zdobył jako organizator i naczelny dowódca ogólnonarodowego powstania w 1794 r. W wojsku kościuszkowskim, w czasie insurekcji, walczyli obok szlachty także chłopi i mieszczanie. Naczelnik Kościuszko był więc pierwszym w naszych dziejach przywódcą całego narodu walczącego o „wolność, całość, niepodległość. Jego powstanie zostało stłumione, ale już w 1797 r na ziemi włoskiej powstały Legiony Polskie, w 1830 r. wybuchło powstanie listopadowe, a w 1863 r. powstanie styczniowe. Nasz Patron zapoczątkował więc wieloletnią walkę o wolność Polski, którą ostatecznie odzyskaliśmy po I wojnie światowej. Kościuszko był legendą dla Polaków, gdy żył i walczył, przewodził duchowo emigracji polskiej. Po śmierci, postać Naczelnika stała się uosobieniem polskiej tradycji niepodległościowej. Sprowadzenie prochów Kościuszki na Wawel w 1819 r. było wielką narodową demonstracją. Trzy lata później dla upamiętnienia jego osoby rozpoczęto budowę kopca pod Krakowem. Kopiec „Kościuszki” do dziś stanowi świadectwo tego, kim był dla współczesnych i obecnych pokoleń, jeden z największych polskich bohaterów narodowych. Uczniowie poznali również losy Tadeusza Kościuszki w walce o wolność Stanów Zjednoczonych, by na końcu odpowiedzieć na pytanie ,,Dlaczego Tadeusza Kościuszkę nazywamy bohaterem trzech narodów?”

          Na lekcjach historii i języka polskiego uczniowie  przygotowali szereg ciekawostek z życia tej charyzmatycznej postaci, prezentacje multimedialne. Wszystkie pozyskane informacje zostały wykorzystane do stworzenia krzyżówek i rebusów  o naszym bohaterze, podczas rozwiązywania których uczniowie utrwalili  zdobytą wiedzę.

           Kolejnym działaniem był konkurs, w którym uczniowie mieli za zadanie napisać krótki wiersz z życia i działalności Tadeusza Kościuszki-,, człowieka idei wolnej ojczyzny” Konkurs zachęcał do kształtowania poczucia silnej więzi emocjonalnej, społecznej i kulturowej z własnym narodem, z jego historią, tradycją i wartościami, rozwijał wrażliwość na słowo poetyckie. Uczniowie klas IV-VIII bardzo się zaangażowali, prace były ciekawe, rzeczowe, były przykładem postawy patriotycznej i pamięci o patronie naszej szkoły.

,,Nasza szkoła podstawowa jego imię dostała,

aby pamięć o tym człowieku na długo przetrwała” –  tak napisał Michał Kaczmarzyk z kl. VII, zdobywca I miejsca  w konkursie.

II miejsce – Alan Wysocki z kl. IV

III miejsce – Ksawery Kuśmierski kl. IV i Weronika Chudy kl. V.

          Cieszy fakt, że młodzi ludzie chcą pamiętać o „ostatnim rycerzu, ale pierwszym Polaku z nowoczesnym zrozumieniem braterstwa i równości”, o czym świadczą liczne plakaty postaci Tadeusza Kościuszki wykonane przez naszych uczniów na lekcjach plastyki oraz pieśni wyśpiewywane na lekcjach muzyki.

           Do obchodów Tygodnia Patrona aktywnie włączyły się również klasy młodsze, które zapoznały się z życiem i działalnością naszego patrona. Obejrzeli prezentację multimedialną oraz krótki filmik przedstawiający życiorys Tadeusza Kościuszki. Został odczytany tekst przysięgi, którą Naczelnik składał na rynku w Krakowie oraz odśpiewany ,,Krakowiak Kościuszki”. Podczas zajęć plastycznych dzieci  kolorowały bądź rysowały wojsko kościuszkowskie – kosynierów

Sybila Hoffman – Migdalska, Alicja Kamińska