Kim będę, gdy dorosnę?

W maju klasa VII i VIII zakończyły cykl zajęć z doradztwa zawodowego, których celem  było wprowadzenie uczniów w świat zawodów oraz zagadnienia rynku pracy.

Podczas zajęć uczniowie wykonywali testy, które pozwoliły im poznać swoje zainteresowania, uzdolnienia, temperament, system wartości oraz stan zdrowia, co jest istotne przy świadomym i przemyślanym wyborze szkoły ponadpodstawowej. Zapoznali  się  z siecią szkół znajdujących się w powiecie częstochowskim oraz zasadami rekrutacji. Część zajęć odbywała się przy wykorzystaniu technologii informacyjnej, uczniowie korzystali z platformy mapa karier.org i miasta zawodów, gdzie odkrywali ciekawe zawody i informacje o nich, takie jak  – wielkość rynku pracy, czas nauki, zarobki.

Podczas zajęć uczniowie oglądali także prezentacje pokazujące różne zawody , rozróżniali zawody ze względu na podstawowe środowisko pracy, wspólnie opracowywali drogi prowadzące do zawodów, wykonywali plakaty informujące o wybranych zawodach. Podsumowując zajęcia, przyjęliśmy trzy konkluzje:

• Każda praca jest ważna i pożyteczna !
  • Każdą pracę należy szanować !
  • W przyszłości możesz być tym, kim chcesz !

Kamila Gniatkowska – Szczerbak