Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia to bezpłatna akcja edukacyjna, która odbywa się każdego roku w pierwszy piątek października. Celem akcji jest propagowanie zabawowej formy nauczania-uczenia się matematyki. Ma ona zachęcić do przypomnienia sobie tabliczki mnożenia w przyjemny, niecodzienny sposób. Akcja jest okazją dla uczniów do nadrobienia „tabliczkowych” zaległości po wakacjach, natomiast dorośli mogą dać przykład dzieciom – pokazując swoją świetną znajomość tabliczki.

12 edycja akcji odbyła się 7 października 2022, ale przygotowania rozpoczęliśmy dużo wcześniej. Wykonaliśmy jesienną dekorację z elementami tabliczki mnożenia i w drodze egzaminu wyłoniliśmy egzaminatorów. To właśnie egzaminatorzy przepytywali kolegów, nauczycieli i pracowników szkoły ze znajomości tabliczki mnożenia. Przeprowadzona w szkole akcja przebiegała pod hasłem: ,,Młodzi sprawdzają jak starsi tabliczkę mnożenia znają”. Akcja wyłoniła wielu ekspertów tabliczki w naszej szkole.

W tym dniu uczniowie mieli również okazję sprawdzić swoje umiejętności matematyczne w zadaniach zakodowanych poprzez kody QR . Zainteresowanie było ogromne, a uczennice z klasy 7: Iga Gonera i Oliwia Kołaczyk oraz uczniowie z klasy 5: Ksawery Kuśmierski, Jakub Henkiel, Dominik Kiciński bezbłędnie rozwiązali wszystkie zadania. Dodatkową atrakcją była również międzyklasowa rywalizacja polegająca na układaniu ,,tabliczkowej rozsypanki”. Tutaj bardzo liczyła się praca zespołowa, a zadanie oprócz sprawdzenia stopnia znajomości tabliczki mnożenia miało również  pokazać, jak uczniowie radzą sobie z kompetencjami społecznymi. W tej rywalizacji najlepsi okazali się uczniowie z klas 7 i 8.

Ten dzień był dla nas świetną zabawą, dlatego w przyszłym roku na pewno weźmiemy udział w 13 edycji Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia.

Beata Ciuk