Wycieczka do Wrocławia

Powiększ obraz

          WROCŁAW jest jednym z najpiękniejszych i najciekawszych miast naszego kraju. Leży nad Odrą i jej dopływami, na Nizinie Śląskiej, jest tradycyjną stolicą Dolnego Śląska. Można tu odnaleźć zarówno dzieła architektury wszystkich epok, kosmopolityzm, awangardę i dekadencję metropolii, jak i klimat miasta na peryferiach Europy.

          Dnia 26 maja 2023r uczniowie klas 1-3 naszej szkoły wzięli udział w wycieczce do Wrocławia dofinansowanej przez rządowe Przedsięwzięcie Ministra Edukacji i Nauki pod nazwą „Poznaj Polskę”. Uczestnikami wycieczki było 34 uczniów i troje opiekunów.

          Pierwszym punktem  naszej wycieczki było  Hydropolis , centrum wiedzy o wodzie, które jest jedynym takim muzeum w Polsce i które łączy walory edukacyjne z nowoczesną formą wystawienniczą. Braliśmy udział w warsztatach edukacyjnych „Pigmenty portrecistów i portrecistek”. Były to warsztaty manualne, na których uczestnicy i uczestniczki stworzyli własny komplet pasteli z produktów powszechnie dostępnych. Podczas zajęć dzieci dowiedziały się, dlaczego pastelami malujemy, a nie rysujemy. Zapoznały się także z historią ich powstawania oraz rodzajami. Przygotowane pastele w połączeniu z wodą pozwolą na stworzenie wyjątkowych dzieł malarskich.

          Następnym etapem wycieczki był spacer po Ogrodzie Japońskim, który jest główną atrakcją na terenie Parku Szczytnickiego. Ogród ten powstał w 1913 roku jako jedna z ekspozycji Wystawy Sztuki Ogrodowej odbywającej się w ramach Wystawy Stulecia. Z tamtego okresu pozostał ogólny zarys ogrodu ze stawem, układem strumieni oraz ciekawą dendroflorą. Atrakcją ogrodu są dwie kaskady wodne: „żeńska” (ONNA-DAKI) i „męska” (OTOKO-DAKI). Malownicze strumienie wodne rzeźbią pagórkowaty teren. Liczne drewniane budowle wraz z oryginalnymi japońskimi latarniami i misami nadają orientalny charakter. Uwagę przyciągają również unikatowe formy bonsai oraz piękne czerwonolistne klony japońskie. Ten urokliwy ogród zrobił na nas na prawdę wielkie wrażenie. Urocze alejki, różnorodna roślinność, kamienne ozdoby oraz wodne kaskady pozwoliły nam odpocząć.

          Zrobiliśmy zdjęcia pięknej Hali Stulecia, oraz zobaczyliśmy pokaz fontanny multimedialnej „Na Pergoli”. Było to piękne przeżycie. Następnie zjedliśmy dwudaniowy obiad w restauracji „Stary Klasztor”.

          Długo wyczekiwanym miejscem we Wrocławiu był Rynek. Przepiękna Starówka i niesamowity późnogotycki Ratusz, który wygląda jak domek z piernika, zachwyciły wszystkich. Idąc w kierunku Starego Miasta, wszyscy  szukali po drodze krasnoludków, które rozrzucone są po całym Wrocławiu,                  a po znalezieniu ich robili sobie z nimi zdjęcia.

          Ostatni punkt naszej wycieczki bardzo nas zmęczył, ale wrażenia ze zwiedzania Wrocławia na pewno  warte były takiego wysiłku. Wycieczka przebiegła w miłej i serdecznej atmosferze. Wspólnie spędzony czas na długo pozostanie w pamięci uczestników.

          I kiedyś jeszcze z wielką chęcią tam wrócimy!

Marzena Zasuń

Sylwia Kaczmarzyk

Aleksandra Kuzior