Święto Patrona Szkoły

„Kościuszko! Twoja skromność nie dba o pochwały,

Równie, jak mężne serce, umysł masz wspaniały.

Wielki przez rozum, cnoty i waleczne sprawy,

Nikt więcej nie miał prawa nad ciebie do sławy…”

/A. Feliński/

Tadeusz Kościuszko jest jedną z najwybitniejszych postaci w dziejach narodu polskiego, którego sława przetrwała do dziś. Popularność zdobył jako organizator i naczelny dowódca ogólnonarodowego powstania 1794 r. Był pierwszym w naszych dziejach przywódcą całego narodu walczącego o „wolność, całość, niepodległość”. Powszechna aprobata i uznanie dla Naczelnika w chłopskiej sukmanie sprawiła, że nazwisko Kościuszki trafiło na karty historii i stało się symbolem dążeń wolnościowych.

Niezwykła postać Tadeusza Kościuszki już od wielu lat patronuje naszej szkole. Święto patronalne przypada na 24 marca (w rocznicę złożenia na Rynku w Krakowie uroczystej przysięgi, rozpoczynającej powstanie przeciwko Rosjanom). W bieżącym roku szkolnym, ze względu na Święta Wielkanocne,  obchodziliśmy je nieco później – 12 kwietnia.