Lekcja „Młody Patriota”

Lekcją „Młody Patriota” rozpoczynamy drugą edycję ogólnopolskiej akcji edukacyjnej „Dzieci uczą rodziców”. W ramach zajęć zdalnych uczniowie klasy drugiej wzięli udział w tej akcji organizowanej przez Centrum Rozwoju Lokalnego, która jest objęta honorowym patronatem Ministra Edukacji Narodowej.

W związku ze Świętem Niepodległości, tematem przewodnim lekcji był „Młody patriota”. Podczas tej lekcji dzieci: poznały symbole narodowe, dowiedziały się kim byli ojcowie polskiej niepodległości, poznały „Katechizm polskiego dziecka” oraz dowiedziały się, czym jest „patriotyzm”. Uczniowie uzupełniali słowa hymnu narodowego, poznali jego twórcę.

Autorem słów naszego hymnu pt. „Mazurek Dąbrowskiego” był Józef Wybicki. 28 kwietnia 1927r. „Mazurek Dąbrowskiego” stał się oficjalnie polskim hymnem narodowym, co zostało zapisane w Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej. Dziś śpiewa się go podczas ważnych wydarzeń i uroczystości, zawsze na stojąco w postawie na baczność.

Uzupełniali krzyżówkę patriotyczną z hasłem „Patriota to ja” oraz kolorowali rysunek.

Patriotyzm to duma z tego, kim jesteś. To miłość i przywiązanie do własnego kraju. Patriotami byli żołnierze i zwykli Polacy, którzy walczyli o wolność Polski. Dzisiaj nie walczymy już o niepodległość, ale możemy podkreślać swój patriotyzm uczestnicząc w ważnych wydarzeniach dla Ojczyzny, poprzez zawieszanie flagi biało – czerwonej, czy śpiewane hymnu narodowego.

Niepodległość udało się odzyskać dzięki bohaterom narodowym i zwykłym ludziom, którzy walczyli na polach bitew i wytrwali w codziennym życiu. Takich Superbohaterów było wielu, a najważniejszą postacią był Józef Piłsudski zwany „Dziadkiem”. Miał ulubioną klacz – Kasztankę, która słuchała tylko jego. Był towarzyski, lubił dzieci, a jego ulubioną rozrywką była w karty zwana pasjansem.

Po tej lekcji uczniów rozpierała duma, że są młodymi Polakami! Przed nami jeszcze wiele ciekawych lekcji, na które czekamy z niecierpliwością.

Marzena Zasuń