PROJEKT EDUKACYJNY ,,ŁAMACZE SZYFRÓW” NA LEKCJACH MATEMATYKI

Z szyframi mamy do czynienia na co dzień. Kody QR, czy dekodery, bez których nie można oglądać telewizji są wszechobecne. Szyfrowanie ma też swoją bogatą historię, która sięga aż czasów starożytnych. O tym wszystkim mogli przekonać się uczniowie klasy 5 na lekcjach matematyki realizując projekt edukacyjny ,,Łamacze szyfrów”.

Celem projektu było poszerzenie wiedzy uczniów na temat zasad szyfrowania, rodzajów szyfrów i ich historii. Uczniowie poznali sposoby odkrywania  prawidłowości logicznych i matematycznych w różnego typu szyfrach. Dostrzegli użyteczną stronę matematyki i jej powiązania z życiem codziennym. Poznali ważne fakty z historii cywilizacji i przekonali się o przydatności dziedzictwa historycznego w matematyce. Mimo, iż projekt był realizowany on Line, wszyscy świetnie się bawiliśmy i każdy uczeń otrzymał tytuł ,,Łamacza Szyfrów”.

Beata Ciuk