Tradycje i zwyczaje świąt wielkanocnych

Powiększ obraz

          Klasa druga na zajęciach w ramach projektu utrwaliła wiadomości dotyczące Świąt Wielkanocnych. Uczniowie gromadzili informacje związane z tradycjami wielkanocnymi, wykonywali ozdoby wielkanocne, śpiewali piosenki wielkanocne i wiosenne.

          Jakie zwyczaje i tradycje związane są z Wielkanocą? Jedną ze świątecznych tradycji jest święcenie wielkanocnej palmy. Kiedyś taką palemkę wykonywało się samodzielnie m.in.                    z trzciny, wierzby, ziół, bukszpanu oraz sztucznych i suszonych kwiatów.

          Innym wielkanocnym zwyczajem jest chodzenie ze święconką. Pokarmy wchodzące  w skład święconki to zazwyczaj jaja, które symbolizują nowe życie, baranek symbolizujący Zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa, sól kuchenna, pieprz, chleb, wędlina, kiełbasa, chrzan oraz świąteczne ciasta. Dodatkowo koszyk, najczęściej z wikliny, przyozdabia się listkami bukszpanu lub borowiny.

          Następnie poświęcone pokarmy spożywamy podczas świątecznego, niedzielnego śniadania. Oprócz tego na stole znajdują się tradycyjne potrawy wielkanocne w Polsce jak: żurek z jajkiem, biała kiełbasa, czy mazurek na deser.

          Kolejną tradycją wielkanocną jest robienie pisanek. Co ciekawe, w zależności od techniki zdobienia, świąteczne jajka mogą mieć różne nazwy – drapanki, kraszanki, pisanki, oklejanki, nalepianki oraz ażurki. Dzielenie się poświęconym jajkiem przed wielkanocnym śniadaniem, podobnie jak bożonarodzeniowy zwyczaj łamania się opłatkiem, jest wyrazem przyjaźni.

           Śmigus-dyngus, który obchodzi się w Wielkanocny Poniedziałek, inaczej Lany Poniedziałek, polega na wzajemnym oblewaniu się wodą. Kiedyś jego piękną ideą było obmycie się z grzechu i odrodzenie do nowego życia.

https://www.youtube.com/watch?v=GxNEUPCe458&ab_channel=FleeFloo

Marzena Zasuń