Aby kraj mógł żyć, trzeba aby żyły prawa…

Powiększ obraz

„Aby kraj mógł żyć, trzeba, aby żyły prawa,
żadne miejsce nie powinno być dla Ciebie milsze od ojczyzny.”

                                 Cyceron

           Pierwsze trzy dni maja to święta, szczególnie ważne w historii Polski. Ale czy tak naprawdę wszyscy wiemy dlaczego  świętujemy? Warto więc przy tej okazji przypomnieć sobie skąd  wzięły się święta majowe.

            Uczniowie na zajęciach z historii przypomnieli sobie najważniejsze informacje dotyczące Konstytucji 3 Maja. Przypomniane wiadomości  skłaniały do zadumy i refleksji nad burzliwą historią naszego państwa, państwa, w którym mimo wielu trudnych chwil  i dziejowych zawirowań, nigdy nie brakowało ludzi, którzy przedkładali dobro ojczyzny nad dobro swoje, nigdy nie tracili nadziei, zagrzewali  do walki. 

            Klasa VIII na zajęciach z wychowawcą zastanawiała się nad znaczeniem Konstytucji 3 Maja. Zajęcia miały również na celu uświadomienie uczniom, że obchodzenie świąt narodowych jest ważnym elementem życia społecznego i narodowego. Dzięki temu jest podtrzymywana tradycja i pamięć historyczna, która umożliwia młodym Polakom identyfikować się ze swoim narodem.

1 Maja – Święto Pracy

            1 Maja – to Międzynarodowy Dzień Pracy. Pewnie nie wszyscy zdają sobie sprawę że rodowód tego święta sięga XIX wieku. Święto zostało ustanowione w Paryżu w 1890 r. przez Kongres założycielski II Międzynarodówki. Wybrana data byłą wyrazem pamięci dla strajkujących robotników z Chicago, którzy w 1886 r. protestowali przeciwko niskim płacom oraz 12-godzinnemu dniu pracy. Pierwsze obchody tego święta odbyły się m.in. w Wielkiej Brytanii, Niemczech Belgii i Francji.

2 maja–Dzień Flagi

            2 maja to Dzień Flagi. Święto to wprowadzone zostało do kalendarza w 2004 r. na pamiątkę wydarzenia, jakim było wywieszenie polskiej flagi podczas walk o Berlin na 67-metrowej Kolumnie Zwycięstwa w dowód zwycięstwa nad Niemcami.

3 Maja – rocznica uchwalenia Konstytucji

            3 Maja obchodzimy rocznicę uchwalenia Konstytucji z 1791 r. Była to pierwsza w Europie i druga na świecie  spisana konstytucja  państwa. Konstytucja 3 Maja została uchwalona przez Sejm Wielki zwany także Sejmem Czteroletnim. Za jej autorów uważa się króla Stanisława  Augusta Poniatowskiego, Stanisława Małachowskiego, wielkiego marszałka litewskiego Ignacego Potockiego oraz ks. Hugona Kołłątaja. Ustawa zasadnicza zniosła liberum veto, wprowadziła trójpodział władzy, zniosła wolną elekcję i wprowadziła dziedziczność tronu. Uznała chłopów za część narodu oraz zagwarantowała tolerancję religijną.

            Konstytucja 3 Maja  stała się symbolem historyczno- narodowym. Kolejne rocznice jej uchwalenia były okazją do zamanifestowania wolności narodu względem obcej władzy czy suwerenności społeczeństwa wobec rządzących.

                                                                                      Sybilla Hofman- Migdalska