PROGRAM EDUKACYJNY FINANSOAKTYWNI

W bieżącym roku szkolnym uczniowie z klas 5 – 8 realizowali na lekcjach matematyki program edukacyjny ,,Finansoaktywni”. Tegoroczna edycja odbywała się pod hasłem: Podatki. To się opłaca. Program organizowany jest przez Ministerstwo Finansów, a patronat honorowy nad programem w tym roku objął Minister Edukacji i Nauki.

Dzięki programowi uczniowie dowiedzieli się, jak duże znaczenie w naszym codziennym życiu odgrywają podatki, co dzięki nim zyskujemy i dlaczego ich płacenie jest tak ważne. Poznali także rodzaje i mechanizm działania podatków oraz dowiedzieli się jakie mają one znaczenie dla budżetu państwa. Przekonali się, że wpływy z podatków trafiają także do naszej gminy i miejscowości. Uczniowie ze starszych klas mieli okazję przeanalizować uchwałę budżetową  gminy, dowiedzieli się, czym zajmuje się resort finansów i jaką rolę odgrywa Krajowa Administracja Skarbowa.

Trzech uczniów z naszej szkoły: Zuzanna Wierzchowska, Marta Stręk i Filip Sławik nakręciło film o podatkach. W filmie znalazły się fragmenty wywiadów, których udzielili uczniom Wójt Gminy Konopiska Jerzy Żurek i Skarbnik Jadwiga Janik. W filmie uczniowie w sposób humorystyczny przedstawili informacje o najważniejszych obszarach finansowanych z podatków, korzyściach płynących z ich płacenia oraz wskazali problemy związane z unikaniem płacenia podatków.

Podziękowania kierujemy do Pani Dyrektor Edyty Pawlak za ogromne wsparcie w realizacji programu. Dziękujemy również Panu Wójtowi Jerzemu Żurkowi i Pani Skarbnik Jadwidze Janik za poświęcony czas i przybliżenie najważniejszych kwestii związanych z podatkami w naszej gminie i naszym państwie.

Beata Ciuk

Konrad Kijas