Zawód: strażak

Strażak kojarzony jest zazwyczaj z gaszeniem pożarów i chociaż stanowią one jeden z elementów jego pracy to, obok udziału w akcjach ratowniczo-gaśniczych, do zajęć strażaków należy także działalność ratownicza, likwidowanie wszelkich zagrożeń o charakterze chemicznym, radiologicznym, ewakuacja ludności z zagrożonego terenu, likwidacja zagrożenia wodnego i drogowego.

Praca strażaka jest ciężką pracą fizyczną, wykonywaną bardzo często w trudnych warunkach atmosferycznych i trudno dostępnych miejscach, dlatego kandydaci muszą wykazywać się doskonałym stanem zdrowia, kondycją fizyczną i siłą. Od strażaka wymagana jest odwaga, chęć niesienia pomocy poszkodowanym i gotowość do narażania własnego zdrowia i życia w razie konieczności. Specyfika pracy wymaga umiejętności pracy w grupie, współdziałania i umiejętności podporządkowania się rozkazom przełożonych.

Pomimo tego chętnych do pracy w Państwowej Straży Pożarnej nie brakuje. Rekrutacja do szkół pożarniczych wymaga zaliczenia trudnych testów sprawnościowych, próby braku lęku wysokości, zaliczenia testu z pływania.

O wszystkich wymaganiach stawianym kandydatom do służby w PSP nasi uczniowie mogli usłyszeć podczas spotkania z przedstawicielem Centralnej Szkoły Straży Pożarnej w Częstochowie bryg. Dariuszem Andryszkiewiczem. Film edukacyjny, prezentacja oraz odpowiedzi na pytania na pewno pomogą uczniom w planowaniu dalszej ścieżki edukacyjnej.

Edyta Pawlak