Wielki talent, wielka pasja…

Wielkim talentem i zarazem ogromną pasją wykazał się uczeń naszej szkoły –  Grzegorz Kościelniak z klasy siódmej.  Jest nią szydełkowanie. Szydełkiem potrafi zrobić prawdziwe dzieła sztuki, uwielbia wyzwania i prace przy nietypowych projektach.  Jak mówi: „akcesoria ręcznie wykonane są  jednymi z najpiękniejszych prezentów, jakie można podarować bliskiej osobie”.  Warto więc zagłębić się w świat włóczek i przekonać się, że szydełkowanie to niesamowicie satysfakcjonująca praktyka.

Elementami które są mu potrzebne aby rozpocząć  pracę są  m.in. ostre nożyczki oraz szydełko odpowiednio dobrane grubością do kordonka (nici) lub włóczki którą dzierga.  W swojej pracy uczeń używa splotów , które w połączeniu ze sobą zgodnie z danym wzorem lub pomysłem tworzą koronkę. Sploty podstawowe to np. słupek ,półsłupek, oczko łańcuszka oraz oczko ścisłe. Przepiękne koronki  wykonuje nie tylko pracując w całości ale też pracując na mniejszych formach które potem łączy ze sobą w końcowym okrążeniu robótki co w skutku stworzy większe formy. Uczeń potrafi również  zszywać gotowe elementy za pomocą igły dziewiarskiej.  Na koniec gotowa pracę  usztywnia używając roztworu cukru z wodą lub za pomocą innych preparatów do tego przystosowanych. Powstałe prace 3D  usztywnia mocniej aby utrzymały swoją formę a prace takie jak serwetki czy bieżniki  rozpina szpilkami na kawałku styropianu lub innym podłożu co nadaje pracy odpowiedniego kształtu .

Własnoręcznie wykonane serwetki, obrusy, narzuty, szale, ozdoby świąteczne to rzeczy, których w domu ucznia nie brakuje. Szydełkowe cuda często trafiają też do rodziny i znajomych. Bez względu na mijający czas i zmieniającą się modę, zawsze mają swój urok. Są oryginalne i niepowtarzalne a  autorowi tych prac zaś przynoszą ogromną satysfakcję.

Sybilla Hofman-Migdalska