Akcja edukacyjna Orlęta. Grodno’ 39

Uczniowie klasy ósmej w ramach lekcji historii uczestniczyli w akcji edukacyjnej ,,Orlęta. Grodno’39”.  Akcja odbywała się  pod patronatem Ministra Edukacji i Nauki.

17 września 1939 roku,  na mocy porozumień sowiecko-niemieckich, Armia Czerwona wkracza do Polski, 20 września planuje zająć Grodno. Grodno to miasto na wschodnim pograniczu przedwojennej Polski. We wrześniu 1939 roku rozpoczyna heroiczną i beznadziejną walkę z Sowietami. Nie mając dużych sił zbrojnych obrona opiera się głównie na ludności cywilnej, młodzieży i dzieciach, które bohatersko bronią miasta, stając się ofiarami niezwykłego okrucieństwa okupantów.

Uczniowie zobaczyli również zwiastun filmu, który pokazuje dramatyczny obraz wojny z Sowietami widziany oczami dwunastoletniego chłopca, Leona. W dniu rozpoczęcia roku szkolnego, 1 września 1939 r. budynek jego szkoły zostaje zbombardowany przez niemieckie samoloty. Dla Leosia, Tadka, Eweliny oraz tysięcy polskich dzieci, rozpoczynająca się wojna stanie się szkołą przyspieszonego dojrzewania, konfrontacją z dramatyczną historią pisaną przez dorosłych.

Sybilla Hofman-Migdalska