Marzec z matematyką

Miesiąc marzec to czas szczególny dla matematyki. 12 marca 2023r. obchodzony był Międzynarodowy Dzień Matematyki, a 14 marca – Dzień Liczby Pi.

W naszej szkole mieliśmy okazję uczestniczyć w kilku matematycznych przedsięwzięciach. Rozpoczęliśmy od wystawy prac na konkurs ,,Piękno liczby Pi”. Pomysły uczniów na przedstawienie LUDOLFINY były wspaniałe. Od prac rysunkowych i malarskich, po prace przestrzenne i wyszywanki…

Dzień matematyki obchodziliśmy w tym roku uczestnicząc w laboratorium matematycznym ,,Zważ, zmierz, oblicz”, które odbyło się w ramach Pierwszego Dnia Wiosny – 21 marca. Uczestnicząc w warsztatach mieliśmy możliwość zapoznania się z budową i zastosowaniem nieznanego dotychczas przyrządu pomiarowego – krzywomierza. Wykonywaliśmy doświadczenia związane z pojemnością i objętością. Prawdziwym hitem były jednak matematyczne zmagania z maszyną do szycia. Nieocenioną pomoc w tym zakresie niósł Grzegorz Kościelniak z klasy 8, który w bardzo fachowy sposób zapoznał nas z budową i sposobem działania maszyny i czuwał, aby kwadratowe serwetki przez nas zaprojektowane były wykonane profesjonalnie i estetycznie.

W trakcie warsztatów  wykorzystano pomoce dydaktyczne pozyskane w ramach programu LABORATORIA PRZYSZŁOŚCI.

Marzec, to również ,,łamanie głowy” w Międzynarodowym Konkursie ,,Kangur Matematyczny”. W bieżącym roku szkolnym udział w konkursie wzięło 9 wybitnych młodych matematyków: z klasy 2 – Antoni Szyja, z klasy 3 – Wanessa Cierpiał , Wojtek Bazan i Jan Kołaczyk, z klasy 4 – Filip Brusz, z klasy 5 – Ksawery Kuśmierski, z klasy 6 – Weronika Chudy i z klasy 7 – Julia Brzeska i Oliwia Kołaczyk. Z niecierpliwością oczekujemy na wyniki mocno trzymając za nich kciuki!

Beata Ciuk

Laboratorium matematyczne