Akcja „SZKOŁA PAMIĘTA 2023”

W dniach od 27 do 30 października 2023 roku uczniowie i nauczyciele naszej szkoły uczestniczyli w akcji „Szkoła pamięta”. „Szkoła pamięta” to akcja Ministerstwa Edukacji i Nauki. Odbywa się w okresie, w którym wspominamy zarówno naszych bliskich, jak i tych, którzy zapisali się  w historii – tej ogólnonarodowej i lokalnej. W ten sposób inicjatywa nawiązuje do polskiej tradycji świąt zadusznych. Celem akcji jest zwrócenie uwagi młodych ludzi na potrzebę pielęgnowania pamięci o bohaterach naszej wolności, szczególnie tych, którzy są związani z historią danego miejsca, regionu, społeczności.

W ramach akcji odbyło się szereg zajęć tematycznych  i wychowawczych związanych ze zbliżających się świętami – Wszystkich Świętych oraz Zaduszek. Wspominano wybitnych Polaków, którzy w szczególny sposób zapisali się na kartach historii Polski. Uczniowie oglądali filmy i przedstawienia o tematyce patriotycznej, rozmawiali o bohaterstwie powstańców. Uczniowie klas  V-VIII udali się na cmentarz w Konopiskach gdzie odwiedzili grób nieznanego żołnierza oraz grób powstańca styczniowego Wojciecha Korwina Szymanowskiego – zasłużonego mieszkańca i aktywnego działacza Konopisk. Uczniowie zapalili znicze i oddali cześć pochowanym na cmentarzu bohaterom z czasów I i II wojny światowej następnie odwiedzili Golgotę  gdzie oddali cześć żołnierzom wojny polsko-bolszewickiej i pomordowanym mieszkańcom gminy Konopiska.

Sybilla Hofman-Migdalska