Projekt edukacyjny „Las naszym skarbem”

„Las to miejsce, w którym możemy poczuć się jak część czegoś większego i piękniejszego.”

Las pełni niezwykle ważną funkcję zarówno w środowisku naturalnym, jak i w społeczeństwie ludzkim. W obecnych czasach, kiedy mamy do czynienia z dużym zanieczyszczeniem środowiska oraz szybkim tempem życia, rola tego złożonego ekosystemu wydaje się szczególnie zasadna. Z tego powodu w październiku br. uczniowie klasy trzeciej wzięli udział w projekcie edukacyjnym „Las naszym skarbem”.

Podczas kolejnych dni, w cyklu zajęć lekcyjnych dzieci:

1. Odkrywały liczne korzyści i dary, które przynosi las
  2. Przypomniały sobie jak zbudowane jest drzewo i poznawały różne gatunki drzew liściastych i iglastych rosnących w polskich lasach
  3. Dowiedziały się o warstwowej budowie lasu i charakteryzowały roślinność poszczególnych pięter
  4. Zapoznały się z mieszkańcami lasu i dokonywały ich klasyfikacji ze względu na gromady (ptaki, ssaki, owady i gady) oraz sposób odżywiania się (roślinożercy, mięsożercy i wszystkożercy)
  5. Pogłębiły wiadomości na temat węży spotykanych w polskich lasach i dowiedziały się jak należy zachować się w razie spotkania ze żmiją zygzakowatą
  6. Odkryły znaczenie grzybów i uczyły się je rozpoznawać
  7. Zapoznały się z zawodami osób pracujących w lesie i „przeprowadziły wywiad” z leśnikiem
  8. Wskazywały sposoby ochrony przyrody i pogłębiły wiedzę na temat wybranych parków narodowych i pomników przyrody
  9. Nauczyły się nowej piosenki – „A to jeż”
  10. Wykonywały makietę lasu z użyciem środków plastycznych oraz materiału przyrodniczego

Podejmowana tematyka stała się dla uczniów inspiracją do częstszego odwiedzania lasu i mądrego korzystania z jego dobrodziejstw. Przyczyniła się również do rozwijania zainteresowań przyrodniczych i zaowocowała gazetką ścienną oraz pięknymi pracami plastyczno –technicznymi.

Zapraszamy do galerii.

Sylwia Kaczmarzyk