Dzień Pingwina – pomysł na ciekawe zajęcia szkolne

Powiększ obraz

          20 stycznia obchodzimy Światowy Dzień Wiedzy o Pingwinach. Przenieście się z Nami na Antarktydę, poznać bliżej życie pingwina Adeli!  

          Zainspirowani lekturą „Zaczarowanej zagrody” uczniowie klasy 2 postanowili dowiedzieć się czegoś więcej o pingwinach. Pracowali metodą projektu. Gromadzili informacje na temat Antarktydy i jej ,,małych gospodarzy” – pingwinów Adeli. Informacje pochodziły z różnych źródeł. Dzieci tworzyły plakat  – ,,Antarktyda. Pingwiny”. Na zakończenie projektu dzieci w grupach wykonały swoje ,,zaczarowane zagrody” i  tam umieściły wykonane z papieru pingwiny.

          Dzieci udały się w wirtualną podróż na Antarktydę, aby poszerzyć  wiedzę na temat tych niesamowitych i niepowtarzalnych ptaków. Uczniowie dowiedzieli się co pokrywa ich ciało,  w jaki sposób chronią się przed przegrzaniem oraz wiele interesujących ciekawostek na ich temat. Pomimo, iż te przyjaźnie wyglądające zwierzątka wyglądają na nieporadne, to w rzeczywistości są świetnymi pływakami i większość czasu spędzają w wodzie. Świętując ten nietypowy dzień, wszyscy mogli poczuć  klimat antarktycznej, śnieżnej i mroźnej zimy.

 Marzena Zasuń

Kilka ciekawostek o pingwinach:

  • Kiedy warunki atmosferyczne nie są sprzyjające, np. pada śnieg, lub jest bardzo zimno to pingwiny ustawiają się jeden obok drugiego i obracają się plecami do wiatru. Potrafią w takiej pozycji spędzić nawet kilka godzin bez spożywania pokarmu. Czasami (aby każdy był ogrzany po równo) wymieniają się miejscami – te które były po zewnętrznej stronie wchodzą do środka, a te które były w środku idą na zewnątrz. Ponadto przed utratą ciepła chroni je gruba warstwa tłuszczu znajdującą się pod skórą i duża liczba piór, które ułożone są dachówkowato, blisko siebie.
  • Menu pingwinów składa się głównie z ryb, skorupiaków i głowonogów. Ponadto spożywają one… kamienie, po to by lepiej zmielić dostarczony pokarm (nie posiadają zębów), ale również po to aby przez zwiększenie swojej masy mogły głębiej zanurkować. Dla ułatwienia język pingwinów posiada na swej powierzchni miękkie kolce, które umożliwiają lepsze trzymanie schwytanego pokarmu.
  • Pingwiny to bardzo społeczne osobniki – najlepiej czują się w grupie, dlatego też razem spożywają posiłki, wspólnie spędzają czas i bawią się na swój własny sposób.
  • Biało-czarne ubarwienie pingwina nie jest przypadkowe. Otóż kolor czarny na grzbiecie pozwala im na lepszy kamuflaż w toni wodnej. Jednak od każdej reguły są wyjątki – jeden na pięćdziesiąt tysięcy pingwinów rodzi się z ubarwieniem brązowym. 
  • W wolnym czasie pingwiny bardzo chętnie oddają się wspólnej zabawie. Jest nią zazwyczaj ślizganie się na brzuchu po lodzie przypominające saneczkarstwo. Nie dość, że wyglądają wtedy na bardzo zadowolone, to również jest to sposób na szybsze pokonanie długiego dystansu. Ponadto pingwiny uwielbiają łaskotki i reagują na nie dźwiękiem zbliżonym do śmiechu.